Antarktika’daki dev sualtı volkanı uyandı.. 85 bin deprem oldu

0

Antarktika yakınlarında uzun süredir uykuda olan bir sualtı yanardağı uyandı. Volkanın kısa bir zaman aralığı içinde 85 bin depremi tetiklediği keşfedildi.

Depremlerin Güney Shetland Adaları ve Antarktika’nın kuzeybatı ucu arasındaki dar bir geçit olan Bransfield Boğazı’nda meydana geldiği saptandı. Sarsıntıların ana sebebi, deniz tabanından yaklaşık 900 metre yukarıya uzanan, yaklaşık 11 kilometrelik taban çapına sahip Orca Seamount volkanındaki aktiviteydi.

Araştırma Almanya Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nden Simone Cesca liderliğinde yürütüldü. Cesca bölgedeki sismik aktiviteleri Bologna Üniversitesi, Polonya Bilimler Akademisi, Leibniz Üniversitesi Hannover, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi ve Potsdam Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte inceledi.

İncelemede bölgedeki iki sismik araştırma istasyonundan ve Dünya yörüngesindeki uydulardan gelen veriler kullanıldı. Hakemli bilimsel dergi Communications Earth & Environment’ta yayımlanan çalışmada depremlerin 2020’nin ağustos ve kasım ayları arasında meydana geldiği saptandı.

Volkanik aktivitenin sebep olduğu, yer kabuğundaki sıvıların yer değiştirmesinden kaynaklanan bu tür depremlere “sürü depremleri” adı veriliyor.

Sürüdeki en büyük iki deprem, Ekim 2020’de 5.9 büyüklüğünde ve Kasım 2020’de 6,0 büyüklüğündeki sarsıntılardı. Kasım depreminden sonra sismik aktivite azaldığı tespit edildi. Cesca, “Normalde, bu süreçler bir insan ömrüne sığmaz, jeolojik zaman ölçeklerinde meydana gelir” diye konuştu: “Yani bir bakıma, bunu gördüğümüz için şanslıyız.”

Kaynak: Şarku’l Avsat

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz