Antik Yunan edebiyatının 5 önemli eseri!

0
Rabia Güner

Günümüz dünyasını şekillendiren ve hala binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen önemini koruyan birçok eser var. Biz de sizler için bu önemli eserlerden birkaçını konu aldık. Gelin, birlikte göz atalım!

İlyada ve Odysseia, Homeros

İlyada ve Odysseia, Antik Yunan’ın en önemli eserlerinden biridir. Homeros tarafından kaleme alınan bu eser, yalnızca o dönemin değil, tüm zamanların en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Mitlerin, efsanelerin ve destanların şiirsel bir dille kalame alındığı eser, Batı edebiyatını oluşturan ve şekillendiren eserlerden biridir. Aşk, savaş, ölüm, insanlık ve tarih anlatılarını konu alır. Bugün dahi ilgiyle okunmaya devam ediyor.

Devlet, Platon

Bütün felsefe tarihi içerisinde yazılmış en önemli eser kabul edilir. Platon, siyaset ve felsefeyi birlikte düşünerek, bunun pratiğini uygulayan filozoflardan biridir. Eserde ideal toplum düzeninden, devletten, yönetimden, yöneticilerden, halktan, toplumdan ve daha pek çok konudan bahseder.

Tarih, Herodot

Herodot, ”Tarihin Babası” olarak anılır. Tarih isimli eserinde Pers- Yunan savaşlarından, Maraton Muharebesi’ne kadar pek çok kayıt ortaya koymuştur. Bu bakımdan eser, olayları tutarlı ve eleştirel bir anlatıya dönüştürme noktasında kılavuz olan ilk eserlerden biridir. Fakat kitaptaki hayal gücüyle yazılan bölümler, onu bilimsel kitaplardan ayıran yön olmuştur. Buna rağmen oldukça faydalı ve eskimeyecek bir eserdir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz