AP seçimlerinde aşırı sağcı partiler ile Yeşiller güç kazandı..

0

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından seçim sonuçlarına göre yayımlanan öncü tahminler, AB yanlısı partilerin halen parlamentonun 4’te 3’ünü oluşturacağını ortaya koysa da popülist partiler ve Yeşillerin önemli ölçüde oylarını artırdığını gösterdi. Toplam 751 milletvekillinin belirlendiği AP seçimlerinde Avrupa Halk Partisi (EPP) ilk sırada yer aldı.

Seçim öncesinde 216 sandalyesi bulunan EPP’nin milletvekili sayısı 173’e düşerken, bu partiyi 147 milletvekili ile Sosyal Demokratlar (S&D) izledi. Böylece, Sosyal Demokratlar da 40 koltuk kaybetmiş oldu.

Avrupa İçin Liberal ve Demokrat İttifakı (ALDE) 102 milletvekili, Avrupa Yeşiller Partisi (EFA) 71 milletvekili, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 58 milletvekili, Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) 57 milletvekili, Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi (EFDD) 56 milletvekili, Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu (GUE/NGL) 42 milletvekili çıkardı.

Geriye kalan 45 milletvekili ise bağımsız ve diğer adaylardan seçildi. Aşırı sağcı partiler, AP’deki 3 siyasi grup olan Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR), Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) ve Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi’de (EFDD) temsil ediliyor.

Söz konusu partilerin, AP seçimlerinden sonra tek çatı altında toplanarak birlikte hareket etmeye yönelik ittifak arayışı ve girişimleri de bulunuyor. Geleneksel olarak merkez sol ve merkez sağ siyasi gruplarca yönetilen AP’de aşırı sağcı partilerin sandalye sayısını artırarak parlamentoyu bölebileceği ve karar alma süreçlerini zorlaştırabileceği yorumları yapılıyor.

Öte yandan, 2014 yılında katılımın yüzde 42,6 oranında gerçekleştiği AP seçimlerinde, 2019’da sandığa gitme oranının yüzde 51’e yükselmesi dikkati çekti.

Fransa’da aşırı sağcılar kazandı

Fransa’da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini, resmi olmayan sonuçlara göre aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN), iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketini (LREM) yüzde 1,2 puan farkla geride bırakarak kazandı.

Ülke genelinde 34 listenin yarıştığı AP seçimlerini, Ipsos araştırma şirketinin resmi olmayan sandık başı sonuçlarına göre, RN yüzde 23,3 oyla kazandı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu iktidardaki LREM yüzde 22,1 oyla ikinci sırada yer aldı.

Yeşiller Partisi (EELV) yüzde 12,8 oy ile yüzde 8,3 oy alan merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisini (LR) geçerek üçüncü sıraya yerleşti. EELV’nin, 2014 seçimlerindeki oy oranı yüzde 8,95 idi. Seçimde merkez sol Sosyalist Parti (PS) ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) yüzde 6,7 oy aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, RN 22-24, LREM 21-23, EELV 12-13, LR 8-9, PS 6-7 ve LFI de 6-7 parlamenter çıkardı. Yaklaşık 47 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılım oranı yüzde 50,5 oldu. Bu oran, 2014 seçimlerinde yüzde 42,4’tü.

Fransa’da, seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre kazanan aşırı sağcı RN lideri Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ulusal Meclisi feshetmesi ve yeniden seçim düzenlemesi gerektiğini söyledi. Le Pen, yaptığı açıklamada, “Fransızların ülkede bizi birinci parti yaparak bize duyduğu güven büyük bir onurdur.” dedi.

AP seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasının ardından Macron’un Ulusal Meclisi feshetmekten başka bir seçeneği olmadığını savunan Marine Le Pen, Macron’un aynı zamanda yeniden seçim düzenlemesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin lideri Laurent Wauquiez de resmi olmayan sonuçlara göre RN’in seçimleri kazanmasına ilişkin, “Macron’un ağır sorumluluğu var. Macron RN’ye karşı siper olamadı, aksine ilerlemesine sebep oldu.” diye konuştu.

İngiltere’de iktidar partisine AP seçimlerinde hezimet

BBC’nin yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre, İngiltere’de Brexit çıkmazı, beklendiği üzere Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde etkisini gösterdi. Brexit konusunda bir anlaşmaya varamayan ülkenin geleneksel iki partisi iktidardaki Muhafazakar Parti ile ana muhalefet İşçi Partisi kan kaybetti.

Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmayı ana politikası olarak belirleyen, yeni kurulan Brexit Partisi ise seçimlerde birinci oldu. Aşırı sağcı Nigel Farage’ın liderliğini yaptığı Brexit Partisi, yüzde 31,6 oranında oy aldı. AB yanlısı Liberal Demokratlar, büyük bir çıkış yakalayarak yüzde 20,3 ile ikinci gelirken, İşçi Partisi yüzde 14,1 ile üçüncü, AB’de kalınmasını isteyen Yeşiller yüzde 12,1 ile dördüncü oldu.

İktidardaki Muhafazakar Parti ise, Brexit politikasının etkisi altında yüzde 9,1 ile ancak beşinci sırada kendine yer buldu. Brexit’i gerçekleştiremeyen ve liderlik sorunu yaşayan Muhafazakar Parti’nin 2014’teki AP seçimlerine göre oy kaybı yüzde 14’ü geçti. Seçimlere katılım yüzde 36,7 olurken, aşırı sağcı aday Tommy Robinson ise tartışmalı kampanyasına rağmen seçilemedi. Kuzey İrlanda’da oyların sayımının bugün başlaması bekleniyor.

Brexit Partisi lideri Farage, yaptığı açıklamada, sonuçların ülke siyasetinde belirleyici olan Muhafazakarlar ve İşçi Partisi için “çok büyük bir mesaj” taşıdığını belirtti. Yeniden AP’ye seçilen Farage, “Eğer 31 Ekim’de (AB’den) ayrılmazsak, bugün Brexit Partisi için gördüğünüz oy oranı, genel seçimde tekrarlanacaktır ve biz de bunun için hazırlanıyoruz.” dedi. Farage, Brexit müzakerelerinde yer almayı istediklerini de söyledi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de, bu seçimlerin Brexit konusunda ikinci bir referandum olduğunu belirterek, “Muhafazakarlardaki bölünme ve ülkeyi yönetememeleri, parlamentodaki açmaz göz önüne alındığında bu sorun (Brexit) yeniden halkın önüne gitmeli.” dedi.

İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde, bu ülkeye ait 73 sandalye; Fransa, İtalya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu 14 ülke arasında dağıtılacak. Brexit’in gerçekleşmesi durumunda İngiltere’nin seçimlere katılmasına gerek kalmayacaktı. İngiltere, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit’i, parlamentodan anlaşmaya onay çıkmadığı için önce 12 Nisan’a daha sonra da 31 Ekim’e ertelemek zorunda kalmıştı. Bu durumun seçim sonuçlarına etki etmesi bekleniyordu.

2014 AP seçimlerinde, Farage’ın o zamanki partisi UKIP yüzde 27,5, İşçi Partisi yüzde 25,4, Muhafazakarlar yüzde 23,9, Yeşiller yüzde 7,9 ve Liberal Demokratlar yüzde 6,9 oranında oy almıştı. Katılım ise yüzde 34,1 düzeyinde gerçekleşmişti.

Danimarka’da AP seçimlerinin galibi Liberal Parti Venstre

Danimarka’da gerçekleşen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, hükümetteki Liberal Parti (Venstre), yüzde 23,5’lik oy ile sandalye sayısını 2’den 4’e çıkararak tarihi bir başarı elde ederken, ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti ise yüzde 21,5 oy ile 3 olan sandalye sayısını korudu.

Ülkede 5 yıl önce yapılan seçimlerde büyük bir zafer elde eden ve sürpriz bir şekilde AP’de 4 sandalye kazanan aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi ise bu seçimlerde hezimete uğradı. Oy oranı yüzde 10,7’ye düşen Danimarka Halk Partisi, AP’de sadece bir sandalye ile temsil edilecek.

İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda AP’de 1 sandalye daha kazanarak 14 parlamenter ile temsil edilecek Danimarka’da, partilerin aldıkları oy oranları ve AP’ye gönderecekleri parlamenter sayısı şöyle:

Sosyalist Halk Partisi: Yüzde 13,2 ile 2 parlamenter, Sosyalist Liberal Parti (Radikale Venstre): Yüzde 10,1 ile 2 parlamenter, Muhafazakar Parti: Yüzde 6,5 ile 1 parlamenter, Birlik Listesi (Kızıl-Yeşiller): Yüzde 5,5 ile 1 parlamenter.

Danimarka Başkanı Lars Lökke Rasmussen, AP seçimlerinde oyunu Venstre’den aday gösterilen oğlu Bergur Lökke Rasmussen’e verdiğini açıkladı. Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen ise oyunu, Liberal İttifak Partisi’nde kendisiyle birlikte siyaset yapan ve AP’ye aday olan Kültür Bakanı Mette Bock’a verdiğini söylese de Liberal İttifak Partisi, 2014 seçimlerinde olduğu gibi, yine AP’ye parlamenter gönderemedi.

Alternatif Parti’den (Alternativet) AP’ye aday olarak gösterilen gazeteci ve oyuncu Sadi Tekelioğlu’nun partisi, seçimlerde aldığı yüzde 3,4 oy ile AP’ye üye gönderemezken, iki parlamenter gönderen Sosyalist Halk Partisi’nde ise Türkiye kökenli Gül Özcan, yeterli sayıda tercihli oy alamadığı için seçilme başarısı gösteremedi.

Şimdiye kadar seçim ittifakı uygulayarak AB’ye Karşı Halk Hareketi ile birlikte AP seçimlerine giren Birlik Listesi (Kızıl-Yeşiller) ise bu seçimde ittifak dışında kalarak, parti olarak girdikleri seçimlerde bir sandalye kazandı. Birlik Listesi’ni AP’de, ilk sıradan aday gösterdiği ve terör örgütü PKK/PYD’ye sempatizanlığıyla bilinen Nikolaj Villumsen temsil edecek.

4 milyon 237 bin 551 seçmenin bulunduğu Danimarka’da, 2 milyon 797 bin 761 seçmen sandığa giderek oy kullandı. Oy kullanım oranı yüzde 66 olarak kayıtlara geçen Danimarka’da, katılım oranı rekoru kırılırken, 2014 AP Seçimlerinde katılım oranı yüzde 56 olmuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz