Asgari ücret 9 bin olmalı

0

Asgari ücrete yapılacak ara zammı değerlendiren Diyarbakırlı yurttaşlar, fiyatların 3 katına çıktığını ve 9 bin liranın altında asgari ücretle geçim olmayacağını söylüyor.

Haber: Sercan Gölcü

Türkiye’de her yıl Aralık ayında bir kez yapılan asgari ücret zammının bu yıl ikinci kez arttırılması gündemde. Ocak ayından bu yana yükselen enflasyon ve fahiş fiyat artışlarıyla alım gücü düşen Diyarbakırlı yurttaşlar ise asgari ücrete yapılacak zam öncesi beklentilerini dile getirdiler.

 ‘Enflasyon bir türlü düşmüyor’

Sur’da esnaflık yapan Abdullah Er ise ülkenin ekonomi yönetimini başarısız bulduğunu belirtirken, asgari ücretin sabit kalması gerektiğini söylüyor. Abdullah Er, “Asgari ücret 10 bin lira da olsa vatandaş geçinemez, çünkü her gün zam var. Asgari ücret artmasın, fiyatlar da yükselmesin. Asgari ücrete zam gelirse her şeye her gün zam gelecek. Ete, yoğurda, şekere, una her gün zam geliyor. Devletin bünyesinde olan mazota, benzine her gün zam geliyor. Doğalgaza, elektriğe, suya zam geliyor. Bunlar devletin elinde olan kalemler. Ertesi gün de çıkıp yok efendim fırsatçılıktır, fiyatları düşürün. Önce sen kendin düşür, fiyatları yükseltme ki, sonra diğer ürünlere, marketlere, iş adamlarına söyle. Her gittiğimizde marketlerin fiyatları değişiyor. Bir yılda hayat 3 misli pahalı oldu. 15 liralık peynir olmuş 85 lira. 30 liralık çay olmuş 150 lira. 2 liralık süt olmuş 17 lira. 30-40 liralık terlik 150 lira olmuş. Bin liraya oturduğunuz kiraya 4 bin lira istiyorlar. Sonra da diyorlar fiyatlar düşecek. Nasıl düşecek, kimi kandırıyorsunuz? Kandırmayın, kandırmayın, kimse kanmıyor. 10 liraya alınan bir ürünü kimse 9 liraya düşürmez. Çünkü 10 liraya almış ve bunu 11 liraya satmak zorunda. Hükümet yetkililerinin önce kendilerine saygıları olsun. Doğru söylesinler. Çıkıp da her gün fiyatları düşüreceğiz… Cumhurbaşkanı konuşmasında her gün enflasyonu düşüreceğiz diyor ama bir türlü düşmüyor. Her seferinde diyor enflasyonu şöyle, böyle düşüreceğiz ama bir türlü düştüğünü görmedim, hep yükseliyor. Enflasyonu bir türlü düşmüyor, çünkü uyguladığınız ekonomik politikalar yanlış. Ekonomistim diyen Cumhurbaşkanı görüşün yanlış. Faiz tamam, dini açıdan zararlı. Hiç istemeyiz faiz olsun. Ama senin bankada verdiğin faizle özel bankaların faizleri arasında uçurum var. Bir sefer onu idrak edin. Faiz artı enflasyon, düşmez kardeşim düşmez. Ekonomistler söylüyor, bilim adamları söylüyor. Herkes söylüyor, bir tek Cumhurbaşkanı anlamadı. Herkes diyor ki, bu politikayla, bu ekonomiyle fiyatlar düşmez. Ülkede yönetim boşluğu var, kimse dinlemiyor. Hükümeti kimse dinlemiyor. Nasıl olsa 3-5 ay sonra seçim olacak. Tabii fırsatçılık da var, yok değil. Bir lira kazanacağına adam diyor 2 lira kazanayım. Fazladan kazanayım. Asgari ücreti arttırmasınlar, fiyatlar yükselmesin. Asgari ücret arttığında fiyatlar yarın yine yükselecek. Bir anlamı yok, en iyisi arttırmayın. Fiyatlar sabit kalsın yeter“ diye konuştu.

Fiyatlar yüzde 300 zamlandı

Diyarbakır’da bulunan Zeynep adlı bir yurttaş ise şunları söyledi: “Bu ekonomik krizde asgari ücreti 50 bin lira yapsalar da yetmez. Allah yardımcıları olsun hele ki, 3-4 çocuğu olanlara. Biz standartların bir tık üzerindeyiz ve bir çocuk var ama biz bile geçinemiyoruz. Şuan asgari ücret en az 12-13 bin olmalı. Mümkün değil, 5 bin ne ki, mazot 30 bin olmuş, meyvelerin yanına varılmıyor. Yine burası biraz ucuz; Tunceli, Bitlis, Bingöl, Ege, o taraflar daha pahalı. Yani Allah yardımcıları olsun. Ev hanımıyım, evin alışverişini yapıyorum ve bana göre hayat bir yılda yüzde 300 pahalandı.”

 ‘Emekliyim, geçinemiyorum’

Emekli olduğu halde geçinebilmek için çalışmak zorunda kaldığını belirten Mehmet Can Bilmez, asgari ücrete yapılacak ara zamma ilişkin şunları dile getirdi: “Bir insanın geçinebilmesi için en az 8 bin lira olması lazım. Bir yılda hayat yüzde 200-300 pahalanmış. Ben emekli bir adamım ve aldığım 3 bin 100 lira paradır. Biz de geçinemiyoruz. Geçinebilmek için gerek ki ek iş yapmamız lazım.”

‘4 bin 253 lira asgari ücretle 3 çocuğumu geçindiremiyorum’

Bayram Gültekin ise asgari ücretin geçinmeye yetmediğini belirterek şunları söyledi: “Asgari ücret 7 bin olsa da vatandaşı kurtarmaz. Her gün zam geliyor. 1 liraya aldığımız suyu şuan 2 buçuk liraya alıyoruz. 2 buçuk litre kolayı 21 liraya alıyoruz. 2 buçuk liraya aldığımız ekmeği şuan 6 liraya alıyoruz. 4 bin 253 lira asgari ücretle 3 çocuğumu geçindiremiyorum. Bir pazara gidiyorum 600-700 lira masrafım gidiyor. Bence asgari ücret hiçbir vatandaşı kurtarmaz.” 

‘30 bin liranın altında aldığınız zaman açsınız’

Avrupa’daki asgari ücret ile Türkiye’deki asgari ücreti kıyaslayan, emekli bir yurttaş da şunları dile getirdi: “Eğer bugün satın alma gücünü kısıtlamaya giden bir idare varsa bunda bir sıkıntı vardır. Ama halkın satın alma gücünü sıkıntıya koyan idare gidicidir. Bugün bir yemek yaptığımızda bin lira para gidiyor. Bir idareci aylık 150 bin lira alıyorsa ki, kendisi o maaştan bir harcama da yapmaz. En azından onun yüzde 20’sini verse vatandaşına 30 bin lira para yapar. 30 bin liranın altında maaş alan bir vatandaş açlıkla baş başa bırakılmıştır. Ben bir emekliyim ve aldığım maaş yetmiyor. Bana iş gösterin, üretimde katkı payım olsun, idaremi de yapayım, katkı payımı da size sunayım. Üretimden uzak bir idarenin çöküşü zaten an meselesi.  30 bin liranın altında aldığınız zaman açsınız. Bir kilo et 120 lira. Et yemeyelim, çorba içmeyelim, ne yapalım peki? Eğer ben çalışıyorken hayatımı idame ettiremiyorsam orada bir sıkıntı vardır. Ben emekliyim ama çalışıyorum. 5 tane çocuk var evde.’

‘Enerji ne kadar pahalanırsa her şey pahalanacaktır’

Diyarbakır Sur’da Nebi Cami önünde boyacılık yapan Ömer adlı yurttaş ise enerji fiyatlarının kontrol altına alınmadığı yerde hayat pahalılığının önüne geçilemeyeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Herkes bu ülkede asgari ücretle çalışmıyor, altında alan insanlar da var. Evine ekmek götürmeyen insanlar da var. 5-6 nüfuslu bir aile günde en az 10 tane ekmek alıyor. Asgari ücretle de çalışamıyorsa kimin ona ne faydası dokunacak? Asgari ücret pahalansın, işçilerin, memurların maaşları da artsın. Peki diğer vatandaşlar ne olacak? Asgari ücretle çalışmayan, kamu kurumunda çalışmayan insanları kimse düşündü mü? Hiç akıllarına geldi mi? Ülkede her gün fiyatlarda dalgalanma olduğu için bugün fiyat 5 lira ise yarın 6 lira, öbür gün 7 lira oluyor. Eğer bu zamlar devam ederse ve enerji pahalanırsa, asgari ücret ne kadar pahalanırsa pahalansın bu ülkede hiçbir şey değişmeyecek. Sil baştan sil baştan… Asgari ücreti arttırdılar ve bu hükümetin cebinden çıkmıyor. Hükümet diyor ki, asgari ücreti 4 bin 253 liradan şu kadar arttırırım, 5 bin 900 yaparım. Hükümetin cebinden çıkmadığı için hoş, acaba cebinden çıksaydı yapar mıydı? Örneğin işveren bunu ödeyebilecek mi? Veya işçi kıyımına gidilecek mi gidilmeyecek mi? İnsanlar hiç bunu düşünüyor mu? Ne zamlar olsun ne de maaşlar, asgari ücret pahalansın. Asgari ücretin kaç lira olması gerektiği kişinin yaşam tarzına bağlıdır. 8 bin lira da olabilir 10 bin lira da olabilir. Asgari ücret 5 bin 500 olsa vatandaş iyi bir yaşam sürdüremeyecek, o para onu kurtarmayacak. Bir vatandaş 3 bin lira kira ödüyorsa, elektrik, su doğalgaz ödüyorsa, çoluk çocuğu da okula gidiyorsa zaten onun vay haline. Her şey içler acısı. Ama hayat pahalılığının tek sebebi enerjidir. Enerji ne kadar pahalanırsa her şey pahalanacaktır. Bunun önünü hiç kimse alamaz.”

Önceki İçerikYaz mevsimini beklerken kaset mevsimi geldi
Sonraki İçerikDevlet Baba (mı?)
1987 yılında Diyarbakır'da doğdu. Eğitimine aynı yerde başladı. 17 yıl muhasebe sektöründe çalıştı ve sekiz yıldır mali müşavir olarak çalışmakta. Aynı zamanda eğitmen olarak faaliyetini sürdürüyor. Yazarlığa ilk olarak Radikal Gazetesinin iki haftada bir yayınladığı Radikal iki dergisinde başladıktan sonra bağımsız olarak muhtelif gazetelerde ekonomi yazıları yazmaya devam ediyor. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve gönüllü olarak insanlara iş arayan ve işveren ile iş arayanı buluşturan/ünlü ve tanınmış insanlarla motivasyon kariyer adı altında canlı yayın programlarını yaptığı iş kariyer ilanları sayfası ile instagramda da faaliyetlerini sürdürmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz