Aşkın beyin ve vücut üzerindeki 8 etkisi!

1
Rabia Güner

Aşk denildiğinde aklımıza ilk önce kalp gelir. Aslında her şeyin başladığı ve bittiği yer beyindir. Aşkın tetiklediği beyin değişiklikleri, ruh halimizi ve davranışlarımızı etkiler. Bazı etkiler çok uzun süre devam eder ve zaman içerisinde bağlılığınızı ciddi derecede artırır. İşte aşkın beyin ve vücut üzerindeki etkileri;

Coşku

Aşkın en güzel duygularından biri çoşkudur. Sevdiğimiz birinin adını duymak, onu görmek ya da onunla birlikte olmak içimizde bir çoşku yaratır. Baş döndürücü bir heyecan sunar. Tüm bunlar dopamin salınımını tetikler. Bu ödül, size yoğun bir keyif yaşatır.

Bağlılık

Söz konusu aşksa tek kimyasal dopamin değildir. Oksitosin seviyeleri de dalgalanma, bağlanma ve güven duyguları artırır. Bu genelde ilk evreden sonraki aşamadır. Dopamin yerini oksitosine bırakır. Daha rahat hissettiğiniz seviyedir. Bu salınım, ilişki bağınızı güçlendirir.

Fedakarlık

İlişkilerin olmazsa olmazlarından biri olarak görülür. Fedakarlıklar insana çok şey yaptırabilir. Örneğin, sevdiğiniz biri için başka bir yere taşınabilirsiniz. Sevdiğiniz biri için fedakarlık yapmaya isteklisinizdir ve size bir yük gibi gelmez.

Sabit düşünceler

Sevdiğiniz kişiyi düşünmeye meyilli olursunuz. Hatta o kadar çok düşündüğünüz anlar olur ki, rüyalarınızda bile sizi bırakmaz. Uzmanlar bu durumu obsesif- kompulsif davranışlarla yakın görüyor. Yani, bir noktada takıntı düzeyine sürüklenebilirsiniz.

Daha az stres

Aşk stres seviyelerini ciddi azaltır. Oksitosin ve dopaminle ilişkili olan bu duygular, sizi iyileştirmeye yardımcıdır. Stresli anlarımızda bu yüzden birine sarılmak çok rahatlatıcıdır.

Kıskançlık

İnsanlar kıskançlığı genelde kötü olarak algılar ama ihtiyaç ve duygular noktasında oldukça kurtarıcı olabilir. Kıskançlık güçlü bir bağın ve kaybetme korkusunun varlığına da işarettir.

Tutku

Bu noktada devreye giren hormon ise testosterondur. Sevdiğiniz kişiye çekilmenizin nedenlerinin başında gelir. Bu birliktelikler oksitosin ve dobamin salınımını da güçlendirir.

Daha uzun ömür

Uzun ve sağlıklı bir ömrün formüllerinden biri de aşktır. Araştırmalar da bekar kişilerin ölüm oranlarını daha yüksek saptamıştır. Bu anlamda sevgi dolu bir ilişki, daha uzun bir ömre sahip olmanızı sağlayabilir.

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz