Ateşkes 72 saat daha uzatıldı..

0

Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin çabalarıyla mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı aldığını duyurdu.

Ordudan yapılan açıklamada, “Silahlı Kuvvetler Komutanlığı, Suudi Arabistan ve ABD taraflarının, yabancıların tahliyesi için uygun koşulların oluşturulması ve Sudanlıların insani yönlerinin kolaylaştırılması için ateşkesin 72 saat daha uzatma kararı aldı.” ifadesi kullanıldı.

Ateşkesin, mevcut ateşkesin biteceği gece yarısından itibaren geçerli olacağı bildirilen açıklamada, “Silahlı kuvvetler, (çatıştığı Hızlı Destek Kuvvetleri’ni kastederek) isyancıların, geçen ateşkeslerde olduğu gibi güçlerimize ait askeri kurum ve yerleri bombalayarak, hayati tesisleri sabote ederek, can ve vatandaşların mülkü tehdit ederek bu kez ateşkesin gereklerine ihlal etmemelerini umuyoruz.” denildi.

25 Nisan’da ABD’nin arabuluculuğu ile 72 saatlik ateşkes ilan edilmişti. Bu ateşkes, bu gece yarısı itibarıyla sona erecekti. Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), dün, mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatmak ve silahlı kuvvetlerden ve HDK’den bir temsilcinin müzakere etmek üzere Güney Sudan’ın başkenti Cuba’ya gitmesini içeren bir çözüm girişimi başlatmıştı.

Sudan ordusu, Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın girişimi teslim aldığını ve onu “prensipte” ilkesel kabul ettiğini duyurmuştu. HDK ise ateşkes ve IGAD girişimine ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı: Hızlı Destek Kuvvetleri ile müzakereye oturulmayacak

Sudan Dışişleri Bakanlığı, orduyla çatışan Hızlı Destek Kuvvetlerini (HDK) kastederek “isyancılar” ile müzakereye oturulmayacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İsyancılar, vatandaşların ve diplomatların mülklerine tecavüz etmeye devam ediyor.” ifadesi kullanıldı.

HDK “milisleri”nin ateşkesi ihlal ettiği belirtilen açıklamada, “HDK’nin vatandaşların can ve mallarına yönelik saldırması ve onları canlı kalkan olarak kullanması, diplomatik karargahlara saldırması ve diplomatları öldürmesi, hastane ve sağlık merkezlerine saldırması ve oraları tahrip etmesi, ülkenin altyapısını yıkması, uluslararası insani hukuk ve normları alenen ihlal ediyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, ordunun HDK ile müzakerelere girmesi konusunda bazı iddiaların yanlış olduğu vurgulanarak, “isyancıların” teslim olmaktan veya yok olmaktan başka seçenekleri olmadığının altı çizildi.

Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), dün, 25 Nisan’da ilan edilen 3 günlük ateşkesin 72 saat daha uzatılması ve silahlı kuvvetlerden ve HDK’den bir temsilcinin müzakere etmek üzere Güney Sudan’ın başkenti Cuba’ya gitmesini içeren bir çözüm girişimi başlatmıştı.

Sudan ordusu, Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın girişimi teslim aldığını ve onu “prensipte” kabul ettiğini duyurmuştu. HDK ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

BM'den Sudan'da insani yardım koridoru açılması çağrısı

Birleşmiş Milletlerin (BM) Sudan’daki İnsani Koordinatör Vekili Abdou Dieng, “Ateşkesin yanı sıra Sudan’da acilen insani yardım koridoru açılmalı.” dedi.

Dieng, BM’deki gazetecilerin sorularını Port Sudan’dan bağlanarak yanıtladı. Sudan’da ateşkes girişimlerine rağmen çatışmanın devam ettiğine dikkati çeken Dieng, insani yardım çalışmalarının gerçekleştirilemediğini söyledi.

Dieng, gıda ve su tedarikinde ciddi sıkıntı olduğunu, yağmalamaların da devam ettiğini aktardı. BM’nin insani yardım çalışmalarını tekrar başlatmak için yoğun çaba sarf ettiğinin altını çizen Dieng, “Ateşkesin yanı sıra Sudan’da acilen insani yardım koridoru açılmalı.” çağrısında bulundu. Dieng, Sudan halkının Güney Sudan, Mısır, Çad ve Etiyopya’ya kaçmaya çalıştığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq ise günlük basın toplantısında BM Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) edindiği bilgiye göre, Sudan’daki çatışmalarda 9 çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi. Haq, 50 çocuğun da yaralandığını, yaklaşık 50 bin çocuğun ise yetersiz beslenme nedeniyle gördüğü tedavinin aksadığını bildirdi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ise BM’nin Merkezi Acil Durum Fonu’ndan (CERF) Sudan’dan Çad’a geçiş yapan kişiler için 3 milyon dolar tahsis edildiğini duyurdu. Griffiths, yaklaşık 20 bin kişinin sınırdan geçiş yaptığını belirterek, yardımın acil ihtiyaçları karşılamak için kullanılacağını açıkladı.

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda düne kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz