Atların yem mücadelesi..

0

Uşak ve Kütahya sınırında yer alan Murat Dağı’nın yüksek kesimlerinde koloniler halinde yaşayan yılkı atları, kar yağışının ardından yem bulmak ve soğuktan korunmak için dağın eteklerine indi. Murat Dağı’nın yüksek kesimlerinde yiyecek bulmakta zorlanan yılkı atları, dağın eteklerinde 3 yıl aradan sonra yeniden görüntülendi.

Dondurucu soğuktan korunmak için dar vadilere inen ve sayıları 100’ü bulan yılkı atları, kar altındaki besine ulaşmak için zorlu mücadele veriyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Müdürü Hüseyin Tekin, atların sayısının her geçen yıl arttığını, at kolonilerinde çok sayıda yavru bulunduğunu söyledi.

“Atların beslenmelerine katkıda bulunmak için bölgeye düzenli yem bırakıyoruz. Sayılarının artması oldukça sevindirici.” diyen Tekin, bölgenin koruma altında olduğunu belirterek “Yıllar önce köylülerin doğaya bıraktığı atlar zamanla çoğaldı. Tarım arazisi olmadığı için bölgede atlar rahat şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Ancak kış aylarında besin bulmakta zorlanıyorlar. Biz de ekiplerimizle destek oluyoruz.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz