Avantaj Amedspor da

0
Latest posts by Ali Fikri Işık (see all)

İkili kapışmanın ilk ayağında Amedspor avantajlı bir skorla Tarsus’tan döndü. Maçı beraberlikle bitirme stratejisi doğruydu. Boyu kısa bu tür kapışmalarda, macera aramak akıl karı değil. Amaç, turu Diyarbakır’a taşımaktı ve bu amaç hasıl oldu. Maçın talebine doğru yanıt veren Amedspor, Oyunun talepleri konusunda, ortaya çıkan vaziyeti değerlendirmeyi pek düşünmedi. Bu maçın talebi gol yemeden eve dönmekti. Ama oyunun talebi, ortaya bambaşka bir atmosfer çıkardı. Maçın başlamasıyla birlikte, özellikle de ilk yarıda, tanınmayacak kadar çok kötü bir Tarsus sahne almıştı. Bu kadar kötü bir Tarsus’u yakalamışken, Amedspor ilk yarı da hastanın fişini çekmeliydi. Ama sanırım, Ahmet Hoca da böyle bir beklentiyi öngörmemişti.

İlk kırk beş dakikanın en dikkate değer niteliği, Amedspor kalesinin üçüncü dakikanın dışında hemen hiçbir tehlike ve tehdit yaşamamış olmasıydı. Doğrusu Tarsus, çok etkisiz ve organize olmayı becermeyen, acemi bir takım kimliğinde göründü bana. Hücum planı topları kanata taşımak gibi görünse de; ne topu kanata taşıyabildiler ne de kanata taşınan topları ceza sahasında değerlendirebilecek, sayısal çokluğu elde edebildiler. Amedspor’un birinci bölgeden üçüncü bölgeye fırlatılan toplar, anlaşılan, Tarsus’u çok tedirgin etti. Her iki takımda, Hücum planı konusunda, ortaya ciddi bir pratik koyamadı. Amedspor hücumu, Tarsus’un geriye gömülmesini sağladı. Ama bu avantajlı durumu açık bir üstünlüğe dönüştürecek, bir planlaması yoktu Amedspor’un. Rakip geriye çekilmiş ve oyunu rakibin yarı sahasına yığmak mümkünken, nedense Amedspor, bu büyük zaafı değerlendirmeyi düşünmedi.

İlk yarı tatsız bir çay gibi yudumlanarak gelip geçti. İlk yarı oyununun taktik bir plan olup olmadığını anlamak için maçın ikinci yarısını beklemek gerekecekti. Nitekim ikinci yarı da saman alevi gibi parlayan bir iki aksiyon dışında Tarsus, dişe dokunur bir tehdit ve tehlike yaratamadı. Bunun nedeni ise, Amedspor oyuncularının tümü, top rakibe geçer geçmez topun arkasında gönüllü olarak pozisyon almalarıydı.

Bu maçı Amedspor, top rakipte oyununu akıllıca oynayarak, istediğini şekilde sonlandırdı. Amedspor her maçı, top rakibe geçtiğinde bu savunma anlayışıyla karşılamalıdır. Sadece bu savunma anlayışı ve bunu destekleyecek basit bir Okan Deniz planı, Amedspor’u 1. Lige taşıyabilir.

Mervan Çelik ve Okan Deniz iki değerli ve tecrübeli hücumcu. Mervan sağ tarafta, sol tarafta oynayan Okan’ın pozisyonunu güçlendirmek üzere görevlendirilebilir. Yani, sağ kanat atakları aldatıcı gölge ataklar olarak tasarlanırsa, solda Okan birden fazla savunmacıyla boğuşmak zorunda kalmaz. Sağ tarafın taktik görevi, rakibin dikkatini ve mevzilenmesini sağa odaklamak olursa, sağ taraftan göbeğe, Mansur ya da Mehmet Alaeddinoğluna atılacak merkez toplarla, Okan rakiple teke tek bırakılabilir. Okan’ın koşu yoluna ya da rakiple teke tek kalacak şekilde kullanmak, mutlaka gollerle sonuçlanır.

Ama eğer bu maçta olduğu gibi Okan’a rakibi oylama görevi verilirse, Okan üstün yeteneklerini sergileme imkânı bulamaz. Aynı şey aslında Mervan ve Muhlis için de geçerlidir.

Tekrarlıyorum, Amedspor, defansif bir oyun anlayışıyla maça çıkar ve ya Okan merkezli ya da Mervan merkezli basit bir hücum planı örgütleyebilirse, hiç sıkıntı yaşanmadan bu play-offlar zaferler dönüştürülebilir.

16 Mayıs Pazartesi günü oynanacak rövanş kapışmasında, taraftar bütün görkemiyle o stadyumu inletmelidir. Hatta sırf taraftar enerjisiyle, Tarsus maça yenik başlamalıdır. Bunu yapmak mümkün. Amedspor taraftarı kendi başına bile bu maçı ve turu alabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz