Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg: AB, Türkiye’ye yaptırım kararı alacak

0

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs karasularındaki keşif faaliyetleri sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulama niyetinde olduğunu belirterek bugün bir dizi önlem alacaklarını söyledi.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği Brüksel’de konuşan Schallenberg, “Bugün Türkiye’ye karşı bir dizi önlem alacağız. Avrupa Yatırım Bankası üzerinden daha az fon ve kredi sağlanacak, havacılık anlaşmasıyla ilgili müzakereler durdurulacak. Başka yaptırımlar da olabilir. Kıbrıs’a tam destek veriyoruz.” dedi.

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ise AB’nin Türk sondaj gemisinin Kıbrıs kıta sahanlığındaki eylemleri konusunda Kıbrıs’la dayanışma içinde olduğunu belirtti. Roth, şunları söyledi: “Türkiye’nin provokasyonu bizim hepimiz için kabul edilemez bir durum. Biz, Kıbrıs’ın tarafındayız. Tüm seçenekleri açık tutmamıza imkan sunan, uygun bir dengeleme taktiği bulduk; yaptırımlar. AB, bunu uygun bir zamanda istişare etmelidir.”

Halihazırdaki birçok tartışma ve krize bir yenisinin eklenmeyeceğini umduğunu kaydeden Roth, “Türkiye, tehlikede bulunduğunu biliyor. Sondaj haklarıyla ilgili tüm bu konuların nihai olarak BM himayesinde netleştirilmesi gerektiği mesajını bir kez daha vermemiz önemli. Amacımız, tüm Kıbrıs’ın barış içinde birleşmesi.” diye konuştu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da Türkiye ve Kıbrıs arasındaki krizin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade etti. Bugünkü toplantının bu konunun istişare edilmesi için önemli olduğunu dile getiren Haavisto, “Finlandiya, bu krizin çözüm yolunun diplomasi olması gerektiğini düşünüyor.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefon görüşmesi yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bakan Çavuşoğlu ve AB Yüksek Temsilcisi Mogherini görüşmede Doğu Akdeniz konusunu ele aldı.

Bakan Çavuşoğlu, aynı konuda dün Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, cuma günü de mevkidaşları Slovak Miroslav Lajcak, Kırgız Çıngız Aydarbekov, Sloven Miro Cerar, Rumen Theodor Viorel Melescanu ve Maltalı Carmelo Abela ile telefon görüşmeleri yapmıştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz