Aynı kararlılıkla yüz yüze eğitime devam..

0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamada, 6 Eylül’de tüm sınıf seviyelerinde, haftada beş gün yüz yüze eğitime başlandığını ve 2,5 aylık sürecin ardından takvimde öngörülen bir haftalık ara tatile girildiğini ifade etti.

Özer, şunları kaydetti: “Öğrenci ve öğretmenlerimiz, ara tatil haftasında dinlenme imkanı buldular. Öğretmenlerimiz bu bir haftalık zaman diliminde mesleki gelişim eğitimlerine uzaktan dijital ortamdan devam edebildiler. Dolayısıyla öğretmenlerimiz de bu bir hafta okullara gitmediler. Şimdi, kaldığımız yerden aynı kararlılıkla ve tüm sağlık önlemlerimize uyarak devam edeceğiz.”

Bakan Özer, tüm öğrencilere sağlıklı ve başarılı bir eğitim dönemi diledi. Bir haftalık ara tatil nedeniyle kapalı olan sınıfların da sürelerini tamamladığını belirten Özer, “22 Kasım 2021 tarihi itibarıyla 850 bin sınıftan sadece 66’sı kapalı olacak. Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek.” bilgisini verdi.

Öğretmenlerin aşı oranlarında da sürekli artış olduğunun altını çizen Özer, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranının yüzde 88’e yükseldiğini aktardı. Bakan Özer, şöyle devam etti:

“6 Ağustos tarihinde en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 60 idi. Bugün itibarıyla bu oranın yüzde 88’e çıkmış olması oldukça önemli. Diğer taraftan aşı olmadan hastalığı geçirerek antikor oluşturmuş öğretmen oranı ise yüzde 5’ler civarında. Dolayısıyla, en az iki doz aşı olmuş ve aşı olmadan antikora sahip öğretmen oranımız yüzde 93’ler seviyesinde. Eğitim sistemimizdeki öğretmen sayımızın büyüklüğü dikkate alındığında bu oran yaklaşık 1 milyon 116 bin öğretmenimize karşılık gelmekte. Şu anda okullarımızı yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının oldukça yüksek olması.”

1170 okul yeni kütüphaneye kavuşuyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yazılı açıklamasında, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ağırlık verdikleri alanlardan birinin okullar arası imkan farklılıklarını azaltmak olduğunu ifade etti.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesini başlattıklarına işaret eden Özer, Kültür ve Turizm Bakanlığının da bu projenin önemli bir paydaşı olduğunu belirtti. Özer, şunları kaydetti:

“İki ay gibi kısa sürede projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Gerekli planlamalarımızı yaparak tüm illere ihtiyaç duydukları ödenekleri gönderdik. Tüm illerde arkadaşlarımız yoğun bir çaba içerisindeler. Kütüphanelerin mobilya tefrişatını meslek liselerimiz yapıyor. Yeni kütüphanelerin bir kısmını bir haftalık ara tatil sonrasına yetiştirmeyi hedeflemiştik. Bu kapsamda 1170 okulumuz, yeni kütüphanelerine kavuştular. İnşallah bu projeyi yıl sonunda tamamlayacağız. Böylece, 2022 yılında kütüphanesi olmayan okul kalmayacak.

Projeyi himayelerine alarak verdikleri desteklerden dolayı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye şükranlarımı sunuyorum. Tüm illerde kütüphanelerin kitap ihtiyacının giderilmesine katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ediyorum. Süreci başarı ile yürüten tüm çalışma arkadaşlarımı, 81 il milli eğitim müdürlerimizi, ilçe müdürlerimizi, okul yöneticilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum.”

Milli Eğitim Bakanlığınca, proje kapsamında mevcut kütüphaneleri zenginleştirmek ve yeni kütüphaneler yapmak için gerekli ödenekler 81 ile gönderildi. İl müdürlükleri, kütüphanesi olmayan okulların kütüphanelerini yapmak için yaklaşık bir aydır yoğun çalışma yürüttü.

Yeni kütüphanelerin illere göre dağılımında 350 kütüphane ile Ağrı birinci sırada yer alıyor. Ağrı’ya yıl sonuna kadar 554 yeni kütüphanenin yapılması hedefleniyor.

Yeni kütüphane yapımında 181 kütüphane ile Konya ikinci, 105 kütüphane ile Bitlis üçüncü, 69 kütüphane ile Zonguldak dördüncü, 60 kütüphane ile Gaziantep beşinci, 50 kütüphane ile Balıkesir altıncı, 42 kütüphane ile Muş yedinci, 37 kütüphane ile Batman sekizinci, 35 kütüphane ile Nevşehir dokuzuncu ve 34 kütüphane ile Hatay onuncu sırada yer alıyor.

Eğitimde fark yaratan 81 öğretmen misafir edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında, mesleğinde katma değer üreten öğretmenleri Ankara’da misafir edecek.

Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında, 81 ilden, öğrencilerinin hayatını değiştiren, eğitimde üstün başarı göstermiş, projeler gerçekleştirmiş, yetenekli öğrencileri topluma kazandırmış, fedakarlıkları ve diğer nitelikleriyle farklılıklar ortaya koymuş “eğitimde fark yaratan 81 öğretmen” belirlendi.

Şehit öğretmen yakınları ile, engelli öğretmenler ile yurt dışında görev yapanların da arasında bulunduğu öğretmenler, Başkentte ağırlanacak. Ankara’ya 81 ilden davet edilen öğretmenlerden bazılarının hikayesi şöyle:

Kayseri Melikgazi Hikmet Bozan Ortaokulu sosyal bilgiler öğretmeni görme engelli Nuri Cankurt, Kayseri’de 2008 yılında eğitim-öğretim döneminin ilk günü atandığı okuluna giderken art arda iki servis aracının çarpması sonucu görme yetisini büyük oranda kaybetmesine rağmen azmi ve meslek aşkıyla tutunduğu hayatta öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

Tedavi sürecinin ardından kısa süre içerisinde görme engelli öğretmen arkadaşlarından “konuşan bilgisayar”ı kullanmayı öğrenen Cankurt, okulda Kovid-19 döneminde EBA’yı en fazla kullanan öğretmen oldu.

Cankurt, öğrencilere okul dışında ücretsiz olarak haftada iki saat sosyal bilgiler dersiyle ilgili konu anlatımı ve soru çözümlerinde yardımcı oluyor. Bu eğitimden yararlanan öğrencilerinden biri 500 tam puan alarak Türkiye birincileri arasında yer aldı, 20’den fazla öğrencisi de bursluluk sınavını kazandı.

Sosyal bilgiler dersiyle ilgili 5. 6. ve 7. sınıflar için bursluluk sınavına yönelik ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersiyle ilgili 8. sınıflar için yayımlanmaya hazır akıllı defter çalışmalarını tamamlayan Cankurt’un, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersiyle ilgili 2003 yılında yayımlanmış kitabı bulunuyor.

Cankurt, Türkiye genelindeki engelli öğrencilere 2016 yılından beri EKPSS’ye yönelik uzaktan eğitim yoluyla ücretsiz tarih dersi de anlatıyor.

Kız çocuklarını okula göndermeyen aileleri ikna etti

Yavuz Sultan Selim İlkokulu sınıf öğretmenlerinden İsa Güngör, Van’ın Erciş ilçesine bağlı bir köy ilkokulunda görev yaptığı sırada çeşitli nedenlerle kız çocuklarını okula göndermeyen aileleri ikna etti.

Burada 4 öğrencinin ilkokula devam etmesini, ilkokul mezunu 2 öğrencinin de ortaokula başlamasına vesile olan Güngör, köydeki aileleri ziyaret ederek okuma yazmanın önemini anlattı.

Uluslararası Sınıf Öğretmenliği Sempozyumu’nda “Kız Çocuklarının Eğitiminde Aile ve Köy Kültürünün Rolü” ve “Köyde Öğretmen Olmak: Etnografik Bir Çalışma” başlıklı bildiri sunan Güngör, köy okulundaki 4 yıllık deneyimine yönelik incelemelerin yer aldığı “Köyde Öğrenci Olmak: Etnografik Bir Çalışma” isimli yüksek lisans tezini yazdı.

Türk kadınının üretkenliği ve başarısını Fransa’da tanıttı

Paris Eğitim Ataşeliği Mer ve Çevresi Türkçe Öğretmeni Derya Oğuz, Türk kültürünü yurt dışında tanıtmak ve sevdirmek amacıyla “Kahramanım Elimden Gelir” projesini geliştirdi.

Buradaki Türk kadınlarına, Türk kültürünün kahramanlarını kendi el emekleriyle üretebilmeleri için örgü kursu veren Oğuz, kursta üretilen ürünleri Türkçe derslerinde materyal olarak kullandı. Oğuz, kursta üretilen Türk kültürüne ait ögeleri yıl sonu sergilerinde Fransız toplumuna da tanıttı.

Proje kapsamında kahramanlarla ilgili yazdığı Fransızca metinleri öğrencileriyle birlikte derslerde ve milli kutlamalarda müzikli olarak canlandıran Oğuz’un, Fransa’da ilgi ve beğeniyle karşılanan “Karagöz et Hacivat”, “Keloğlan et Son Vélo Eolien” isimli eserleri de bulunuyor.

Yazarlık tekniklerini geliştirdiği öğrencileri şiir ve hikaye dalında ödüller aldı

Hamburg Eğitim Ataşeliği kadrosunda Stadtteilschule am Hafen okulunda Türkçe ve Türk kültürü öğretmeni olarak görev yapan ve aynı zamanda Almanca öğretmeni olan Oğuzhan Turgay Özdemir, 2017’de atandığı Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesinde Yaratıcı Yazarlık Kulübünü kurdu.

Özdemir’in yazma tekniklerini öğrettiği öğrencileri, şiir dalında İstanbul altıncılığı, hikaye dalında Türkiye birinciliği ve ikinciliği, hikaye üslubu dalında Sabahattin Ali Özel Ödülü, Amerikan Ulusal Roman Yazma Yarışmasında derece ödülleri aldı.

Erasmus Projesi kapsamında Freie Universität Berlin’de Alman kökenli ABD’li yazar Gregor Hens tarafından uzaktan eğitimle verilen yazarlık kursunu başarıyla tamamlayan Özdemir’e, BluTV tarafından bir dizi senaryosu yazması teklif edildi. Özdemir’in, Hamburg’taki görevine atanması nedeniyle çalışmalarına başladığı dizi senaryosu yarım kaldı.

“Sanat Ağacım” projesiyle öğrencilerin yaratıcı yönlerini öne çıkardı

Kayseri’nin İncesu ilçesindeki Üçkuyu İlkokulunda müdür yetkili öğretmen olarak görev yapan Harun Dağlı, önceki yıllarda ana sınıfı olarak kullanılan ancak sonra depo, kömürlük ve benzeri ihtiyaçlar için kullanılan dersliğin tadilatını yaparak eğitim-öğretim hizmetine açtı.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmelerdeki hayırsever iş adamlarının yardımlarıyla okulun tadilat ve yenilenmesini sağlayan Dağlı, okul bahçesinin güzelleştirilmesi için 250 metrekare alanı çimlendirdi ve ağaç dikti.

Dağlı, Avrupa’da okul ortaklıklarının kurulması, öğrenci ve öğretmenlerin bilişim teknolojilerini ve yabancı dil becerilerinin artırılması amacıyla yürütülen eTwinning faaliyeti kapsamında, “Sanat Ağacım/My Art Tree” isimli projeyle öğrencilerin yaratıcı yönlerini öne çıkardı ve sanat görüşlerini geliştirmeye çalıştı. Dağlı, “Sanat Ağacım/My Art Tree” projesiyle Avrupa ve Ulusal Kalite Etiketi Ödülü’nü aldı.

Geçen yıl, Kovid-19 nedeniyle 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında 81 ilden seçilen ve eğitimde fark oluşturan öğretmenlerle çevrim içi ortamda bir araya gelinmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz