Aynur Doğan’ın konserinin yasaklanmasını kınadı..

0

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, şarkıcı Aynur Doğan’ın Kocaeli’nin Derince ilçesinde vereceği konserin AK Parti’li Derince Belediyesi tarafından iptal edilmesine tepki gösterdi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Oluç, şunları söyledi: “Kürt Dili Bayramı’nın olduğu gün AKP’li Derince Belediyesi Aynur Doğan’ın Kocaeli konserini yasakladı. Gördünüz değil mi? Uygun olmadığı tespit edilmiş. Neymiş uygun olmayan? Aynur Doğan’ın Kürtçe şarkı söylüyor olması mı? Kürtçeye düşmanlık, Kürt’e düşmanlık had safhada. Derince Belediyesi, AKP’li. Aynur Doğan, bu toprakların uluslararası alanda da tanınmış olan gururudur ya. Uygun olmayan neymiş? Bir halkın dilini kullanıyor olması mı?

Kürtçe şarkı söylemesi uygun değil, öyle mi? Bunun gibi başka belediyeler, devletin çeşitli organları ve bu iktidar, Kürtçeye ve Kürtlere ‘siz yoksunuz’ demeye devam ediyor. Kürtler, cevap veriyor; ‘Varız, anadilimiz de var’ diyor. Bu cevabı vermeye devam edecekler. Aynur Doğan’ın konserinin yasaklanmasını en sert biçimde protesto ediyoruz, kınıyoruz. Siz, bu tür yasaklarla Kürtçe konuşulmasını, şarkılar söylenmesini, anadilinin geliştirilmesini, Kürtlerin kendi diline, kültürüne sahip çıkmasını engelleyemezsiniz.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği…

İçler acısı. Yani biraz evvel Kürtçe konserinin yasaklanmasına ilişkin söylediklerimi hatırlatayım. Bu iktidar, nerede dünyada bir Kürt varsa orada düşmanlık yapmayı görev edinmiş vaziyette. Japonya’da, Çin’de varsa, orada. NATO üyeliği meselesini bile Kürtler üzerinden tartışan iktidarın durumu gerçekten hazindir. Bu ülkede 15 milyondan fazla Kürt yurttaşımız yaşamaktadır. İktidar bu gerçekliği örtemeye çalışıyorsa hiçbir karşılığı olmadığını düşünelim. Camdan bir kulede oturacaksınız, oraya buraya taş atacaksınız. Mesela o camdan kule içinde oturturken başka NATO üyesi de El Kaide, İŞID gibi yapılarla ilişkilerinizi gündeme getirip belgeler koymaya kalkarsa ne olur haliniz.”

Aynur Doğan konserinin iptali Meclis gündeminde

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sanatçı Aynur Doğan konserinin iptalini Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Kasım 2021 tarihinde Batmanlı gençlerle buluştuğunu, gençlerin Aynur Doğan’ın “Darhejîrokê” şarkısını söylediğini hatırlattı.

Derince Belediyesi’nin, Doğan’ın ismini anmadan, “inceleme sonucunda” konserin iptal edildiğini duyurduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, Derince Belediyesi’nin, Doğan’ın ismini anmadan inceleme sonucunda konserin iptal edildiğini duyurduğunu ifade etti.

“Aynur Doğan’ın konseri için yapılan detaylı inceleme nedir? Bu incelemenin içeriği nedir ki sonrasında konserin iptal edilmesine sebep olmuştur?” diye soran Gergerlioğlu, konserin afişinde Derince Belediyesi’nin katkılarıyla yazıldığının görüldüğünü belirterek “15 Mayıs Pazar günü, resmi tatilde, hangi toplantı, hangi bilgilendirme sonucunda Aynur Doğan konseri iptal edilmiştir? Bu konsere destek hangi gerekçelerle çekilmiştir.” dedi.

Şu soruları yöneltti: Bu konserin iptal edilmesi ile belediyenin Cumhur İttifakı’nın bazı ortaklarına mesaj vermek istediği iddiası doğru mudur?

7 Kasım 2021’de Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batmanlı gençlerle buluşmasında kendisine gençler Aynur Doğan’ın “Darhejîrokê” şarkısını söylemiştir. Derince Belediyesi’nin gerekçesi dikkate alındığında bu etkinlikte detaylı inceleme yapılmamış mıdır? Detaylı inceleme yapılmışsa “Darhejîrokê” şarkısı sadece Sn. Aynur Doğan söylediğinde mi uygun olmadığı düşünülmektedir?

Zamanında Sn. Ahmet Kaya’nın başına gelen süreç başka sanatçıların da başına mı getirilmek istenmektedir?

Sn. Aynur Doğan’ın ve ekibinin maddi mağduriyetleri bu süreçte oluşmuş mudur? Eğer oluşmuşsa bunun tazmini için neler yapılacaktır?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz