Ayşe Özdoğan’ın cezaevinde tutulması işkenceden başka birşey değildir..

0

Cezası Yargıtay tarafından da onanan kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın infaz erteleme talebi kabul edilmedi. Ayşe Özdoğan, cezaevine gönderilmek üzere gözaltına alındı.

Karara tepki gösteren DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Ayşe Özdoğan’ın cezaevinde tutulması işkenceden başka birşey değildir.” dedi. Twitter hesabından Ayşe Özdoğan’ın raporlarını paylaşan Yeneroğlu, şunları ifade etti: “Ayşe Özdoğan zateb işlediği herhangi bir suça göre değil, varsayılan mensubiyetine göre yargılandı. Dosyasında suç teşkil eden bir eylem yok. Ülkemizde hukuk düzeni felç bir halde. Görevi adalet dağıtmak olsa da adaletsizliklerin bekçisi konumunda.

23.12.2019 tarihli Akdeniz Üniv. Adli Tıp ABD kurul raporuna göre, hükümlü Ayşe Özdoğan’ın hayatını yalnız idame ettiremeyeceği ve hayati tehlikesinin olduğu tespit edilmiştir. Bu rapora göre, Ayşe Özdoğan’ın cezaevinde tutulması işkenceden başka birşey değildir. Maruz kaldığı ağır bir hastalık nedeniyle cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceği değerlendirilen hükümlülerin iyileşinceye kadar infazının ertelemesi mümkün olduğu kadar vicdani bir zorunluluktur.”

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in savcılığa verdiği ifadeyi de değerlendiren Yeneroğlu, “Aynı dönemde Gülen örgütüne çok daha az destek veren onbinlerce insan terör örgütü üyeliğinden ceza aldı, kamu görevinden ihraç edildi, yüzbinlercesi soruşturma geçirdi. Bana dokunmayan bin yaşasın diyen siyasetçiler zulme göz yummaya devam ediyor. Acilen hukuka dönülmeli!” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise “Ayşe Özdoğan cezaevinde! Evet böyle, ama hiçbirimizin vicdanı bunu kabul etmiyor. Ailesi ile de görüştüm. Tekrar sağlık kurulu başvurusu yapmalı, çıkana kadar uğraşmalıyız. Bu hal kabul edilmez, edilemez. Toplum vicdanı yanlışı durdurmalı.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz