Babacan: Eğer bu ülke Rusya’dan gelecek 2 milyar dolara kaldıysa, yazıklar olsun

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Uşak İl Başkanlığı açılışında konuştu. “Biz tüm Türkiye’yi karış karış geziyoruz. Dertleri dertlilerden dinliyoruz.” diyen Babacan, şöyle devam etti:

“Ankara’da oturduğumuz yerden değil, bizzat sahada sıkıntıları tespit ediyoruz. Çünkü sorunları anlamayan bir hükûmetin ülkeyi ne hâle getirdiğini görüyoruz, yaşıyoruz. Gerçek enflasyon ne ise gerçek enflasyonun üzerinde bir de refah payı ekleyip vatandaşların gelirini artırmak zorundasınız. Aksi hâlde enflasyon karşısında şu an milyonlar eziliyor.

Biz paradan altı sıfırı atmıştık. Bu hükûmet bir sıfırı ekledi. Türkiye millî gelirini 3.500 dolardan alıp 12.500 dolara çıkarttıysa, İhracat 6 yılda 36 milyardan 132 milyar dolara çıktıysa, Enflasyon sadece 2 yılda tek haneye düştüyse, bu güvenle oldu. Türkiye’de tekrar güven ortamını oluşturacağız.

Türkiye’de en geç bir ayda bütün kurumları ayağa kaldıracağız. Merkez Bankası’ymış, TÜİK’miş, ÖSYM’ymiş bütün bu çöken kurumları bir ayda ayağa kaldıracağız. Eğer bu ülke Rusya’dan gelecek 2 milyar dolara kaldıysa, yazıklar olsun. 1 ayda kurumları ayağa kaldıracağız.

En geç 6 ayda kriz ortamını sona erdireceğiz. En geç 2 yılda enflasyonu tek haneye indireceğiz. Çiftçinin mazotundan ÖTV’yi kaldırıyoruz. Çiftçinin gübresinin parasının yarısını devlet olarak biz ödüyoruz. Yem maliyetinin yarısını karşılıyoruz. Çiftçiye özel düşük elektrik tarifesi uyguluyoruz. Bütün tarım borçlarını iki yıl ödemesiz uzun vadeye yayıyoruz. Hukuk ve adalet krizini de dış politika krizini de eğitim krizini de biz çözeceğiz. Mülakat, KPSS sınavında işine geleni devlete almak, işine gelmeyenleri de dışarıda bırakmak için bir araç hâline gelmiş. Mülakatı kaldıracağız.”

Babacan’ın konuşması şöyle:

“Bu ülkenin itibarı ancak dış politikada sağlam bir çizgide durmakla, ancak ve ancak ekonominin güçlü olmasıyla olur. Sen kimseye sormadan bu ülkenin bizim dönemde birikmiş olan döviz rezervini arka kapıdan gizli saklı boşalt, ondan sonra 3-5 milyar dolar için milletin ayağına git. Yazık günah. Niye bunu gizli saklı yapıyorsun? Niye açık açık yapmıyorsun?”

“Son 3-4 gündür Rusya’dan 2 milyar dolar geldi mi, gelmedi mi? Ülke bunun tartışmasını yaşıyor. İnanın, hicap duyuyorum. Zamanında Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı yapmış, 11 yıl ekonomisinin başında olan bir kardeşiniz olarak hicap duyuyorum. Rusya’dan gelecek 2 milyar dolara kaldıysa bu ülke yazıklar olsun. Biz buna layık değiliz. Bu ülke böyle bir yönetime layık değil.”

“Türkiye’de tekrar güven ortamını sağlayacağız. Sadece 1 ayda bütün kurumları ayağa kaldıracağız. Merkez Bankası’ymış, TÜİK’miş, ÖSYM’ymiş bütün çöken kurumları 1 ayda ayağa kaldıracağız. İnanın çok kolay.”

“En geç 6 ay da ülkedeki kriz ortamını sona erdireceğiz. En geç 2 yılda da enflasyonu tekrar tek haneye indireceğiz. 2001-2002 krizini biz kadromuzla beraber çözdük.  2 sene sürdü çünkü zor bir krizdi. 2 senede 34 yıllık enflasyonu tek haneye indirdik. 2008-2009 krizi çıktı, bana ‘Tekrar ekibinle beraber ekonomiye geç’ dediler. Döndük, 6 ayda o krizi çözdük. Eğer seçime kadar bu ülkeyi daha da batırmazlarsa, seçime kadar ülkedeki şartlar bu şekilde devam ederse seçimden sonra evelallah 6 ayda biz bu krizi çözeriz. Eğer ülkeyi o temerrüt dediğimiz o çukura düşürürlerse o zaman işimiz zorlaşır.”

“Bu hükûmet maalesef bizim zamanında tek haneye indirdiğimiz enflasyonu tekrar azdırdı. Enflasyonu tek haneye indirip arkadan da altı sıfır atmıştık.  Bu hükûmet bir sıfırı ekledi. Dolar kuru 1 lira 50 kuruştu. 1 lira 60, 70 kuruştu. Şimdi oldu 18 lira.  50 kuruşluk ekmek oldu 5 lira.”

“Eğer Türkiye bir dönem millî gelirini 3 bin 500 dolardan alıp 12 bin 500 dolara çıkardıysa, Türkiye’de ihracat 36 milyar dolardan 6 yılda 132 milyar dolara çıktıysa, enflasyon 34 sene 2-3 haneli rakamlarda dolaşırken eğer sadece 2 yılda tek haneye düştüyse sadece 2 yılda paradan altı sıfır attıysak bu güvenle oldu. Bu hükûmet işte onu anlamadı. Anlamadığı için olmuyor.”

“Üniversite sınav sonuçları belli oldu. Gittiğim çoğu vilayette gençlerimiz şunu söylüyor: ‘Benim puanım yetti, iyi bir üniversiteye aslında kaydolabilirim. Ama ailemin imkânı yok. Maddi imkânlarımız müsait değil. Üniversitede iyi bir bölümü tutturduğum halde ailem beni okutamayacak çünkü tutturduğum üniversite başka şehirde. Orada hayat pahalı’ diyor. Şu krizin, şu siyasi ve ekonomik krizin en büyük ceremesini özellikle de gençlerimiz yaşıyor.”

“Gençler için bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu… Bunların hepsinde vergileri indiriyoruz. Bazıları ‘Ondan vergi alma, bundan vergi alma… Devletin geliri nereden gelecek?’ diye soruyorlar. Devlet vergiyi sürümden kazanacak. Vergi oranları düşecek, alışveriş çoğalacak.  Gençler daha çok bilgisayar alacak. Daha çok teknoloji alışverişi yapacak. Devlet yine sürümden kazanacak.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz