Babacan: Endişeye mahal yok, bu kâbus bu korku filmi bitecek

0

DEVA Partisi, Gençlik Eylem Planı’nı açıkladı. “Gençlerin arkasından yürüyoruz. ‘Su küçüğün söz büyüğün’ demiyoruz, onları dinliyoruz.” diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, şunları söyledi:

“Gençleri sadece bayrak asıp indirecek, mitinglerde slogan atacak, tabiri caizse büyüklerine ‘yardım’ edecek asistanlar olarak görmüyoruz. Ne haddimize. Tutturmuşlar bir Z kuşağı. Z kuşağı aşağı, Z kuşağı yukarı. Kategorize etmek, genel geçer özellikler atfetmek, gençlerin sorunlarından, isteklerinden uzaklaşmak demektir. Biz gençlere hak ettikleri bugünü ve yarını sunma hedefiyle yola koyulduk.

İlk adım, ifade özgürlüğü. Çıkar telefonunu göster diyen değil, ‘Gel konuşalım’ anlayışıyla yaklaşacağız. ‘Bir tweet atsam başıma iş gelir mi, bir tweet beğensem işten çıkarılır mıyım’ kaygılarını sonlandıracağız. İlk 90 günde Dezenformasyon Yasası denen sansür yasasını kaldıracağız.

Fırsat eşitliği bizim için önceliktir. Eğitim masraflarının karşılanması için her türlü desteği vereceğiz. Her sene başında, ihtiyacı olan öğrencilerin kartına belli bir bedel yatırılacak ve gençler harcamalarını bu kart ile yapacak. KYK yurtlarındaki giriş-çıkış saati uygulamasını kaldıracağız.

Gençlere güveneceğiz. 18 yaşına gelmiş. ‘Şu saatte gel, bu saatte çık’ diye bir şey yok. Bunlar eski zihin dünyasının ürünü. Yurt bulamayan ihtiyaç sahibi gençlere ise kira yardımı uygulamasını başlatacağız. Cep telefonu, tablet, bilgisayar bunların ürünlerdeki vergiler korkunç boyutlara ulaştı. Biz bu vergileri düşüreceğiz.

İnterneti gençler için ücretsiz yapacağız. 25 yaşına kadar interneti ücretsiz olarak kullanabilecekler. Çünkü bizim kültürümüzde gençlere hesap ödetilmez. Gençlerin dünyayı görmelerini istiyoruz. Havalimanlarının yurt dışı çıkış kapısını, ülkeden kaçmak için değil, başka yerleri gezip geri dönmeleri için kullanmalarını istiyoruz. Pasaportlarını ücretsiz vereceğiz. Yurt dışına çıkışlarda da harç almayacağız.

Vize kuyruklarındaki rezaleti görüyorsunuz. 85 milyonun itibarını beş paralık ettiler. AB’yle vizeleri komple kaldırmanın eşiğine gelmiştik. Şu anda Avrupa hayali kuramaz olduk. Biz, bu gidişatı lehimize çevireceğiz. Eurovision şarkı yarışmasına da geri döneceğiz.

Her gence iş imkânı sunacağız. Güzel imkânlar sunacağız. Eve kapanmaya, sokakta volta atmaya son vereceğiz. Gençler ya okulda ya da işte olacak. Çok büyük bir meslek lisesi atılımına hazırlanıyoruz. Meslek liselerini eğitimiyle ve imkânlarıyla çok cazip hale getireceğiz. Ara değil, aranan elemanlar yetiştireceğiz. Meslekler arası geçişin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

İş bulamayan gençlerimizi ücretsiz eğitim programlarına alacağız. Bu programlarından mezun olan gençlerden işe girdiklerinde epey bir süre vergi almayacağız. İşyerlerini de sigorta priminden muaf tutarak teşvik edeceğiz. Devlet üstüne düşeni yapacak. Kamuda işe alımlarda da mülakat kalkacak. Devlet, kimseye torpil torpil yapmayacak. Endişeye mahal yok. Bu kâbus geçip gidecek. Bu korku filmi bitecek.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz