Babacan: Göç konusu geniş bir popülizm alanı, çok kolay istismar edilebilir

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV’de gündemi değerlendirdi. “Şu anda Türkiye’nin karşı karşıya olduğu göç sorunun temelinde, Türkiye’nin sınır güvenliğinin tam olarak sağlanamaması ve Türkiye’nin bu konuda hiçbir politikasının olmaması var.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Kapıları açıyoruz, şu kadar Suriyeli’yi içeri alıyoruz kararı ne MGK’da ne Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen konular değil. İlgili bakanların kendi aralarında konuşup ve başbakanla konuşup aldıkları kararlar bunlar. Göç konusu geniş bir popülizm alanı. Çok kolay istismar edilebilir. Ekonomi kötüleştikçe, işsizlik bu kadar yüksekken bizim vatandaşımız olmayan insanların Türkiye’de yaşamasıyla alakalı olumsuz hissiyat oluşabiliyor.

Doğu Akdeniz tarafındaki haklarımız başkaları tarafından paylaşılmaya başlayınca akılları başlarına geldi. Acil konular, afetler gündeme geldiği zaman, 3 milyon dolar, 5 milyon dolar, 50 milyon, 100 milyon bunlar yerine göre para değil ki. Bunlar para değil koskoca devlet için. Her bir damla suyumuzun kıymetini bilmemiz lazım.

Türkiye’nin bir iklim politikası yok. Biz önümüzdeki salı günü ‘Afet Yönetim Eylem Planı’nı açıklayacağız. Arkasından Doğa Hakları ve Çevre kapsamında küresel ısınmayla, iklim kriziyle ilgili eylem planımızı açıklayacağız. Yangın söndürme ile ilgili sorumlu kim? Bugün Orman Bakanlığı var Türkiye’nin. THK bu durumlarda destek. Devletin başka kurumu mu yok? Türkiye’nin yangın söndürme uçağının olmaması tamamen kötü yönetim.

Mültecileri kimi zaman muhacir olarak gördüler, kimi zaman Avrupa sınırına yığıp tehdit unsuru olarak gösterdiler. Hükûmet bu konuda tutarsızlık içindedir. TÜİK’in bambaşka bir dünyası var. Enflasyon açıkladılar, yüzde 18,9. Bir yılda tüketici fiyatlarının yüzde 18,9 arttığını iddia etmek mümkün mü? Unun, şekerin, çayın fiyatına bir bakın. İnsanların gücü artık alışverişe yetmiyor.

DEVA Partisi, özel bir kimliğe sahip bir parti. Biz DEVA Partisi olarak, tüm teşkilatlarımızla beraber, kurucularımızla beraber hepsini bir araya getirdiğimizde topyekûn Türkiye ediyoruz. Bizi bir arada tutan ne? Demokrat duruş. Başkalarının fikir ve görüşlerine saygılı olmak. Geçmişle anlaşmamız çok zor. ‘Nasıl bir Türkiye görmek istiyoruz’da buluşuyoruz. Bütün dünyada otoriterlik ve popülizmin, dar bakışlı bir milliyetçiliğin arttığı bir dönemde eğer Türkiye’de bambaşka bir örnek ortaya koyabilirsek, bu sadece Türkiye meselesi olmaktan çıkacak. Dünyanın buna ihtiyacı var. Biz maraton koşmaya çıktık. Tüm bu sıkıntılara rağmen birilerinin ideal bir yerde durması ve inatla, ısrarla doğruları söylemesi lazım. Biz bambaşka ideallerle yola çıktık ve bu ideallerin peşinden sonuna kadar gideceğiz. Bu ideallerden asla sapmayacağız.

Partimiz kurulduktan sonra sayın Abdullah Gül ile 3 kez bir araya geldik. En son 2-3 ay önce ailecek bir akşam yemeğinde biraraya geldik. Sayın Gül, DEVA Partisi’nin kurulmasını kamuoyunda açıkça destekledi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı görevi bittiği zaman aktif siyasette yer almayacağını söylemişti. Bizi teşvik etti, destekledi. Kendisinin birikimini, tecrübesini dinlemek bizim için çok faydalı oluyor.

Kayınpederin vefatı münasebetiyle siyasi parti liderleri aradı. Sayın Erdoğan aramadı ama iktidar partisinde önemli görevleri olan çok arkadaşımız aradı.” Devamı..

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz