Babacan: Koskoca ülke tükenmişlik hissini yaşıyor, depresyonda

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Tokat Merkez İlçe Kongresinde konuştu. “Her bir acıya, derde, talebe en gerçekçi şekilde çözüm bulmak için çabalıyoruz.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Yanlış politikalar nedeniyle her gün daha da yokullaşan halkımızın artık boş vaatlere prim vermesi gibi bir durum yok. Halkımız sadece ve sadece gerçekleri duymak istiyor. DEVA Partisi bu talebin karşılığıdır. İçimiz parçalanıyor. Bu ülkenin evlatları, artık kendi ülkesinden umudunu kesmiş durumda. İlçelerden illere, illerden de başka ülkelere göç etmek isteyen bir genç nüfusumuz var artık.

Koskoca ülke tükenmişlik hissini yaşıyor. Koskoca ülke depresyonda. Bu ülkenin birbirinden renkli, güzel insanları bu mutsuzluğu hak etmiyor. Bir genç arkadaşım dedi ki ‘3 aydır basit bir elektronik cihaz için para biriktiriyorum. Alacağım ürünün fiyatı yükseliyor. Biraz daha biriktiriyorum. Yine yükseliyor.’ Altı delik bir kovayı doldurmaya çalışmak gibi. Bugünün 1 lirası ertesi güne 90 kuruşa düşüyor.

Tarihimizde ilk defa uluslararası doğrudan yatırım akımları Türkiye’de eksiye düştü. Bizim yatırım imkânı olan insanlarımız, gittiler başka ülkelere yatırım yaptılar. Başka ülkelerin gençlerine istihdam sağladılar. Niye? Güven yok, güven. Hükûmetteyken taktıkları isimlerden biri ‘Fren Ali’ydi. Niye? Bir savurganlık varsa biz hemen o israfla ilgili tedbir alıyorduk. İsrafa gelince fren olmaya devam edeceğiz ama memleketimiz için gerekli olan her konuda da ayağımız gaz pedalında olacak.

Biz ekonomiyi bıraktığımızda varlık fonu yoktu. Çünkü niyetlerini biliyorduk. Varlık Fonu, ak akçeyi biriktirip kara günde kullanılması içindir. Biz ayrıldıktan hemen sonra Varlık Fonu kurdular. Kamu ihale yasasından muaf, Sayıştay bile denetleyemez diyor. Kanunen fon kuruldu, Resmi Gazete yayımlandı. Gazetede şunu diyor: Ben Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı Varlık fonunun başkanı olarak atadım. İmza atıyor ve Resmi Gazete’de yayımlanıyor. Buda bir ilk. Merkez bankasının başına da kendini getir. Hiç getir götürle uğraşma. Sözünü dinlemeyenleri görevden alıyorsun. Git gel yapma geç otur. Faizi indirdim bindirdim de. Üçüncü kişilerle uğraşma.

Varlık fonu 65 milyar TL borca batmış durumda, bu sadece iç borç. Kamu borç raporunda yazılı bir rakam. Dış borç 1 milyar 250 Euro çarpın kurla tabi yakalayabilirseniz. Varlık Fonu oldu Yokluk Fonu.

Bir Kanal İstanbul parasına Türkiye’de bitirilmemiş sulama projesi kalmıyor arkadaşlar. Kanal İstanbul’u öteleyeceğiz. Rant gözlüklerinizi çıkarın. İnadına yapacağım diyor ya. Acelesi ne? Şu an ülkenin önceliği bu mu? Önceliğimiz tarım. Hayat pahalılığının yükünü soğan depocularına yıkmaya başladılar. Pazarcı esnafa terörist dediler ya. Bu enflasyonun da, hayat pahalılığının da sebebi sizsiniz. Kabul edin. Peki şimdi ne oldu? Geliyoruz 4 gündür, Çorum, Yozgat, Sivas, Tokat. Soğan üretimi var buralarda. Artık tarladan toplama maliyeti satış fiyatını bulmuyor.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz