Babacan: Merkez Bankası’nın 150 milyar dolar borcu var

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Kars Sarıkamış İlçe Kongresinde konuştu. “Şu anda bu ülkenin gençleri kendi geleceklerinin hayalini kendi memleketlerinde kurmuyor, fırsat bulduğunda kaçmak istiyor. Ülkemizin toparlanmaya, demokrasiye, atılıma, DEVA’ya ihtiyacı var.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın kasalarında 90 milyar dolar civarında döviz ve altın görünüyor ama onlar dışarıdan borç alınmış. Net olarak bakıldığında eksi 60 milyar dolara düşmüş. Merkez Bankası’nın 150 milyar dolar borcu var. Merkez Bankası bu hale düşürülür mü? İşsizliği hızla gerileteceğiz.

Umutsuzluğu bitireceğiz. Gençler kendi ayakları üzerinde duracak. Ailelerine muhtaç bir şekilde yaşamayacak. Egemen olduğumuz topraklara sahip çıkmak, korumak, temiz tutmak ve yaşanabilir bir vatanı çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak en önemli işimiz.”

Babacan’ın konuşmasından satır başları şöyle: “Hükümet kurulduktan sonraki ilk 90 gün ve ilk 360 günde ne yapacağımızı bütün detaylarıyla açıklamaya başladık. Üzerinde çalıştığımız yaklaşık 20 kadar başlık var. Ve şu anda tamamlanan 400 kadar eylem var. Ve bu 20 başlığın her birisi için ayrı ayrı tanıtım programı yapacağız. Tarımla başladık ama esnaf ve KOBİ’lerimizle ilgili ayrı bir eylem planımız var. Yine sosyal yardımlarla ilgili ayrı bir eylem planımız var. Eğitimle, sağlıkla, kültür sanatla, dijital dönüşüm ve teknolojiyle ilgili eylem planlarımız var. Hukuk ve adaletle ilgili yargı reformuyla ilgili eylem planlarımız var. Yani hükümet iş başına geldiği anda biz bütün bunların hazırlığını tamamlamış olacağız. Vatandaşlarımıza duyurmuş olacağız. Ve her bir adımın bütçe yükü de hesaplanmış durumda. Biz ‘Günü gelince bakarız’ demiyoruz. Siyasetin eski yanlış alışkanlıklarına da karşı çıkıyoruz.

Muhalefet partileri genelde problemleri, sıkıntıları ortaya koyuyor. Ancak dikkat edin şöyle; çözüm üreten, çözüm öneren kim var? Hangi çözümleri öneriyorlar. ‘Neyi yapacaklar’ diye sorduğunuzda orda koskoca bir boşluk var. Siyasetin bir laf üretme kısmı var. Bir de iş üretme kısmı var. DEVA Partisi siyasetin iş üretme kısmı.”

“A’DAN Z’YE HER ŞEYE ZAM GELİYOR, EN ÇOK ÇİFTÇİMİZİ VURUYOR”

Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunun kaynağı ülkemizin makroekonomik dengelerinin bozulmuş olması. Döviz kurunun artık bu hükümet tarafından kontrol edilememesi. A’dan Z’ye her şeye zam geliyor memlekette ama bu en çok çiftçimizi vuruyor. En çok da hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı etkiliyor.

Merkez Bankası artık bağımsız bir kurum değil. Merkez Bankası’na sürekli hükümetin bilinçsiz müdahalesi var. 2018 Haziran’ındaki seçimle beraber Cumhurbaşkanı bütün yetkiyi tek elinde topladı. Ve hemen seçimden sonra bir kabine kurdu. Yakın bir akrabasını da bakan olarak görevlendirdi. O gün bugündür, yani taraflı partili Cumhurbaşkanı göreve başlayıp, akraba bakanı da görevlendirdikten sonra Merkez Bankası’nın tam 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satarak, şu anda eksi 60 milyar dolara indirdiler. Merkez Bankası’nın kasalarında 90 milyar dolar civarında döviz ve altın görünüyor, ama o döviz ve altın dışarıdan borç alınmış döviz ve altın. Hatta dışardan alınanında 60 milyar doları da satılmış, onun için eksi 60’a düşmüş durumda. Yani Merkez Bankası’nın şu anda piyasaya tam 150 milyar dolar borcu var. Bunun karşısında da elinde sadece 90 milyarlık bir döviz ve altın varlığı var.

“SÜREKLİ KUR KRİZLERİYLE YAŞAYAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”

Döviz rezerviniz kalmayınca, eksiye düşünce; döviz kurlarını kontrol edebilecek güç elinizde kalmıyor. Ve sonunda da işte sürekli kur krizleriyle yaşayan bir ülke haline geldik.

Cumhurbaşkanı ‘Yetkinin hepsini bana verin, faiz de enflasyon da nasıl düşermiş ben göstereceğim’ diyordu. Tam üç yıl oldu. Üç yıldır bu faiz niye düşmüyor? Bu enflasyon niye düşmüyor? Bu kur niye artıyor? Şu anda Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19. Bu Avrupa’nın en yüksek faizi. Dünyanın en yüksek yedinci faizi. Hani ne oldu faizle mücadele? Merkez bankası şu anda emrinde değil mi? Son iki yılda şu anda dördüncü Merkez Bankası Başkanı.

Bir ülkenin Başbakanı ya da Cumhurbaşkanının her şeyden anlaması şart değil. Her şeyi bilmesi de şart değil ama bilmediğini bilmesi lazım. Ama Sayın Erdoğan ‘Benim alanım ekonomi’ diyor. Madem alanı o, düzeltsin ekonomiyi niye yapamıyor?

Maalesef şu anda her alanı tamamen eline yüzüne bulaştırmış kötü bir yönetimle karşı karşıyayız. Ekonomimiz bir süredir içinde bulunduğu bu krizden çıkamıyor. Bataklığın içinde şu anda ülke. Şu andaki hükümetin enflasyonu tek haneye indirmesi bir hayal. Yapamazlar. Çünkü bilmiyorlar.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz