Babacan: Ortada bir model yok, başarısızlık hikâyesi var

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, düzenlediği basın toplantısında konuştu. “Bugünkü iktidar bindi bir alamete, gidiyor kıyamete. Üstelik sadece kendisini de değil, tüm ülkeyi ve yarınlarımızı da beraberinde sürüklüyor.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Tekrar ediyorum; ortada bir model yok, başarısızlık hikâyesi var. Bir modelden bahsedeceksek, bu sadece ekonomi politikalarından ibaret değildir. Lafa gelince ‘ezilenlerin gür sesi, suskun dünyanın hür sesi’ Sayın Erdoğan’dan, Uygur Türklerine yapılan zulme dair son yıllarda tek bir cümle duydunuz mu?

Dünyadaki en ağır insan hakları ihlallerinden birine karşı Erdoğan şu anda görmüyor, duymuyor, konuşmuyor. Ekonomide senelerce dünyada ‘Türkiye modeli’ konuşuldu. Herkesin öykünerek baktığı, ‘Bize ders verin’ dediği modeli biz yazmıştık. ‘Rotayı ben çiziyorum’ diyen Perinçek’in hayallerinin iktidarı oldular.

Sayın Erdoğan, Türkiye’ye Çin malı ekonomi giydiremezsiniz. Bu ülke sizin dar kalıplarınızın esiri olmayacak kadar köklü bir demokrasi bilincine sahip. Onca sene hak diye, adalet diye vatandaşın karşısına çıkan Sayın Erdoğan, siyasi kariyerinin finalinde, 28 Şubatçı Perinçek’in dergisine konuşmalarıyla baş yazı olarak konuk oldu. Dergi burada. Erdoğan nerede, kimin arkasında burada görün.

Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin Meclis’e cumhurbaşkanı yardımcısı tarafından sunulması her türlü demokratik ilkeye aykırı bir tutumdur. Vergilerin nasıl harcanacağını milletimiz tarafından seçilmeyen bir kişinin sunması demokrasinin temel ilkelerine aykırıdır.

Cumhurbaşkanı uçakta gazetecilere ‘kur manipülasyonu’ demiş. ‘DDK, bu işin arkasında kimlerin olduğu konusunda araştırma yapıyor’ demiş. Ben şimdiden söyleyeyim: Bu işin arkasından siz çıkacaksınız. Bu bütçenin adı ‘faiz bütçesi’dir. Biz 2002’de ekonomi yönetimini devraldığımızda her 100 liralık vergi gelirinin 85 lirası faize gidiyordu. Biz onu aldık 13’e düşürdük. Ama şu anda bu rakam tekrar 20’nin üzerine çıkacak.

Bütçenin iki önemli amacı vardır: Birincisi, güveni artırarak makroekonomik istikrarı sağlamaya çalışmak. İkincisi, ülkenin kalkınmasına, yoksulluğun giderilmesine ve gelir dağılımının iyileştirilmesine katkıda bulunmak. 2022 bütçesinde bunların ikisi de yok.

Bu bütçede ekonomik modeli görüyorsunuz. Çiftçi yok, sanayici yok, kültür yok, afet yönetimi yok, gençlik yok, insan hakları yok, hiçbir şey yok. Sayın Erdoğan, stokçu dediğiniz, kötü yönetiminiz yüzünden fiyat istikrarının kalmadığı bir ülkede, neyi kaçtan satacağını bilemeyen gariban esnaf. Yeter artık, vatandaşları birbirine düşürmeyin. Çatışmayla, ayrıştırmayla koltuğunuza sarılmayı da artık bırakın.

Bu demokrasi krizinin de, hukuk krizinin de, ekonomik krizin de çözümü için biz buradayız. Söz veriyoruz. Çünkü sözümüzün gücüne inanıyoruz. Seçimlerden sonra kurulacak ilk hükûmette ne yapılacağını şimdiden taahhüt edecek kadar kendimize güveniyoruz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz