Babacan: Ülkenin en çok konuşulan ikinci diline ‘bilinmeyen dil’ muamelesi yapılıyorsa Kürt meselesi vardır

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul Esenyurt İlçe Başkanlığı açılışında konuştu. “Türkiye’nin umudu bugün Esenyurt’ta kurduğumuz bu demokrasi meydanında yeşeriyor. Karanlık tünelin ucundaki ışığı görüyoruz.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Halkımız her türlü zorlukla boğuşurken ülkenin cumhurbaşkanı pek oralı olmuyor. Yoksulluktan bahsedene ‘Abartma, keyif çayı iç’, hayat pahalılığına ‘Enflasyon yüzde 20’nin altında’ diyor. Artık bambaşka bir dünyada yaşıyor. Taraflı cumhurbaşkanlığı sistemi yüzünden her şeye zam geliyor. Makarnaya yüzde 88, süte yüzde 99, doğal gaza yüzde 89, elektriğe yüzde 99 zam yapıldı. Benim bunları söylemem gerekiyor. Her şeyin güllük gülistanlık olduğu bir hayal dünyası anlatıp duruyorsunuz.

WhatsApp gruplarında, iktidar değişirse sosyal yardımların kesileceği gibi akıl almaz laflar dolaştırılıyormuş. Hiç atıp tutmasınlar. Ekonomiyi güçlendireceğiz, devletin kaynaklarını bollaştıracağız. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza da fersah fersah destek vereceğiz.

Her aileye bir ‘sosyal destek uzmanı’ atayacağız. Aile hekimleri gibi, o aileden sorumlu bir ‘sosyal destek uzmanı’ olacak. Asgari gelir desteği sistemini başlatacağız. Ailenin mevcut geliri ile gerçek ihtiyacı arasındaki farkı devlet olarak biz karşılayacağız.

Daha çok yardımı daha adil dağıtacağız. Sosyal yardımlara ocu-bucu demeden hak eden herkes, ihtiyacı olan herkes erişebilecek. Yoksul ailelere doğal gaz desteği, kömür yardımı gibi uygulamaları güçlendirerek devam ettireceğiz. Sosyal yardım ve destek programları olan 43 tane kuruluş var. Bilen, ulaşan, adamı olan yardımları alıyor. Farklı kurumlar tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları tek kapı sisteminde buluşturacağız. Vatandaşımızın dolaşmak zorunda kalmasına son vereceğiz.

TBMM’de anlık çeviri hizmetiyle ilgili haberler çıktı. Kürtçe yok. ‘Kürtçe bir yabancı dil değil, bu toprakların dili’ diyorlarsa eyvallah. Ama o zaman milletvekillerinden konuşan arkaşlarımız olduğu zaman tutanaklara niçin ‘bilinmeyen dil’ diye yazıyorsunuz?

Irkçı, ayrımcı zihniyetin mutlaka değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Ülkenin meclisinde ülkenin en çok konuşulan ikinci diline ‘bilinmeyen dil’ muamelesi yapılıyorsa bir mesele var demektir. Bu meselenin adı Kürt meselesidir. Kürt meselesinin çözümünün de meşru, demokratik siyasetten geçtiğini iyi biliyoruz. Ortada bir mesele varsa, ilgili herkes ile görüşülmesi gerektiğini ve görüşüleceğini de herkesin bilmesi lâzım. Bu mesele, herkesi ilgilendiren bir meseledir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz