Babacan: Yumruk hukuk için adalet için vurulmak zorunda

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan İzmir Narlıdere İlçe Kongresinde konuştu. “Bir dönem kapanıyor. Uzatma dakikaları oynanıyor.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Ama gelin görün ki yeni sistemde; bir takımın teknik direktörü aynı zamanda hakem ve düdük de onun elinde. Yenildikçe bir türlü maçın bitiş düdüğü gelmiyor. Cumhurbaşkanı çıktı ne diyor? ‘Merkez Bankası’nın döviz rezervinin hesabı mı sorulur?’ Tabii sorulur, bal gibi sorulur. Bu milletin alın teri o döviz. Bu ne vurdumduymazlıktır, bu ne hesap vermezliktir?

Bakıyoruz kamu sistemine 3 yerden, 5 yerden hatta 11 yerden maaş alanlar var. Kendilerine çoklu maaş hakkı görenler, milletin huzurunu bozuyorlar. Huzur hakkı diye gördükleri bu milletin vicdanını yaralıyor. Üç sene önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde dolar kuru 4,70; euro kuru 5,50. Sadece üç yılda cebimizdeki para yarı yarıya değer kaybetti. Zenginle yoksul arasındaki fark 26 kata çıktı.

Belediyelere ‘Şeffaf ihale yapın, canlı yayınlayın’ diyorsunuz da kendiniz niçin yapmıyorsunuz? ‘Davet usulünü kaldırıyorum, ihaleler açık, şeffaf ve dürüstçe yapılsın’ deyin, çağrı yapın. Ama önce kendiniz yapmaya başlayın, sonra belediyelerinizden isteyin. Uzun vadede bir ülkenin ekonomik büyümesinin en önemli formülü hukuktan, adaletten geçiyor. Ama bir başka önemli konu da eğitim. Ülke ekonomisinin güçlendirilmesinin püf noktalarından birisi; gençlerimizin yarınların bilgi ve becerileriyle donatılması.

Biz ‘kayıp nesil’ görmek istemiyoruz. Bizim parolamız ‘kazanç nesil’dir. Bir telafi bilim kurulu kurulacak ve telafi programına bütçe ayrılacak. Üniversite sınavlarının yılda birkaç defa yapılması, gençlere alternatif tarihler sunulması şart. Eğer bu ülkede masaya yumruk ihtiyacı varsa o yumruk hukuk için, adalet için vurulmak zorunda.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz