Babacan’dan KPSS açıklaması.. Devlet tazminat ödemek zorunda

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Muş’ta iptal edilen KPSS hakkında konuştu. Sınavın ücretsiz tekrarlanmasının yeterli olmadığını belirten Babacan, devletin tazminat ödemek zorunda olduğunu söyledi.

“Şu iki gündür yaşanan KPSS skandalına bakın. ÖSYM denen bir yer var. Herhalde adı şöyle: Önceden Soruları Yayma Merkezi.” diyen Babacan, şöyle devam etti: “Biz partiyi kurduğumuz ilk gün açıkladık. ‘Mülakatı kaldıracağız’ dedik. Çünkü siz mülakatta torpil yapıyorsunuz arkadaş. KPSS’de 85 alıyor, 90 alıyor, 95 alıyor; mülakatta eliyorlar. Niye? ‘Senin siyasi görüşün galiba bize yakın değil’. Niye? ‘Sen ülkenin falanca bölgesindensin’. Yazık. Bu ülkenin vatandaşıysa, eşit vatandaş olarak devlet ile vatandaşı aynı samimiyette bir araya getirmek zorundasın. Haklıya hakkını vermek zorundasın. Onun için mülakatı kaldıracağız.

Kurumsal yapının tamamını çökertmişler. 20 tane soru, bir tane yayın organı var, onun içindekilerin aynısı KPSS’de soruluyor. Böyle şey olur mu? Dün çağrı yaptık. Eğitim Politikaları Başkanımız Mustafa Ergen ‘Bunu bir an önce bunu açıklığa kavuşturun, çözün’ dedi. Hemen suç duyurusunda bulunduk. Ayıp bir şey.

Bugün ‘KPSS sınavını yenileyeceğiz. Ücret de almayacağız’ diye açıkladılar. Bir dakika! Sadece ücret değil ki… Bu yetmez. Sınava girmek için vatandaşımız masraf etti. Belki başka şehre gitmek zorunda kaldı. Sen bu kadar insanı mağdur ettiysen bir de bunu tazmin etmek zorundasın. Para almam demek yetmez. Kim vakit harcadıysa, 1 gününü harcadıysa, para harcadıysa devlet tazminat da ödemek zorunda. ‘Para almayacağım’ yetmez. Cezasını ödemek zorunda ki akılları başlarına gelsin.”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise şunları söyledi: “KPSS sınav sorularının çalınması, daha önceden ele geçirilmesi konusunda sorumluluğu ve ihmali olan başta kamu görevlileri olmak üzere tüm şüphelilerin tespiti ile cezai sorumluluklarına gidilmesi için suç duyurusunda bulunduk. Süreci tüm boyutlarıyla sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini isteriz.

KPSS sınav sorularının önceden ele geçirilmesi veya çalınması hususu ilgili kamu görevlilerinin açık sorumluluğunu gerektirmektedir. Bu husus gerek ÖSYM ile ilgili yasa olan 6114 sayılı yasa gerekse de 5237 sayılı Türk Ceza Yasası kapsamında cezai sorumluluğu gerektirmektedir. Bu nedenlerle ilgili kamu görevlilerinin ve aynı zamanda bu kişilerle birlikte hareket eden diğer şüphelilerin tespit edilmesi ve cezalandırılmaları gerekmektedir. DEVA Partisi olarak kamuoyunu ilgilendiren bu olayda gençlerimizin yanındayız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz