Babalar Günü araştırması.. Kadınlar, erkeklere oranla daha fazla hediye almayı tercih etti

0

Aksoy Araştırma, eşzamanlı mobil panelinde 22 Haziran 2020 günü Babalar Günü sebebiyle bir araştırma gerçekleştirdi. Yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı ile 1067 görüşme ile yapılan araştırmanın amacı ise Babalar Günü’nde tercih edilen hediye türleri ile markaları ölçümlemek.

Babalar Gününde hediye almayı tercih etmiş kişilerin oranı yüzde 64,3. Cinsiyet bazlı ise kadınların erkeklere oranla daha fazla hediye almayı tercih etti görülüyor. Kadınlarda hediye alma oranı yüzde 73,1 iken erkeklerde bu oran yüzde 55,5’e düşüyor.Babalar gününde en çok hediye alınan kişi yüzde 71,3 ile baba iken bunu yüzde 25,4 oranla eş, yüzde 22,4 oranla kayınpeder ve yüzde 12,3 oranla erkek kardeş/abi izlemektedir. Medeni durum ile cinsiyet bazlı çaprazladığımızda ise evli kadınların yüzde 77,9 oranla en çok eşlerine ve yüzde 60,4 oranla babalarına hediye aldıklarını bekar kadınların ise yüzde 81,7 oranla en çok babalarına hediye aldığını görüyoruz. Evli erkeklerin ise yüzde 71,4’ü babalarına hediye alırken bunu yüzde 35,5 kayınpederleri izlemektedir. Bekar erkeklerin ise yüzde 82 oranla en fazla babalarına hediye aldığını görmekteyiz.

Babalar Günü’nde herhangi birine hediye aldığını belirtenlere ve kendisine hediye geldiğini belirtenlere bu özel gün için genellikle ne tür hediyeleri tercih ettiklerini sorguladığımızda yüzde 89 oranla en çok giyim kategorisinin tercih edildiği görülmektedir. Kadınların erkeklere göre hediye tercihlerinde çeşitlilik gösterdiğini görüyoruz. Ancak sıralama olarak baktığımızda giyim kategorisi her ikisinde de ilk sırada kendini göstermektedir.

Bu yıl tercih edilen hediye türlerine baktığımızda ise yüzde 57,3 oranla gömlek, yüzde 37 oranla tişört tercihleri göze çarpmaktadır. Cinsiyet bazlı incelediğimizde yine ilk sıralarda giyim veya aksesuar kategorisinde hediye tercih edildiği görülmektedir.

Yüzde 37,6 oranla LC Waikiki markası Babalar Günü’nde en çok tercih edilen marka olmuştur. Gömlek tercihinde LC Waikiki yüzde 33,9 oranla en çok tercih edilen marka olurken, bir gömlek markası olarak ortaya çıkan Tudors yüzde 16,7 oranla gömlek tercihinde ikinci sırayı almaktadır. Hemen ardından Koton, Kiğılı, Defacto, Süvari, Damat, Pierre Cardin, Polo, Mavi ve Altınyıldız markaları gelmektedir. Tişört tercihinde ise LC Waikiki yüzde 40,1 oranla en çok tercih edilen marka olurken, yüzde 14,8 oranla Defacto ikinci sırayı almaktadır. Ardından Kiğılı, Polo, Koton, Mavi, Altınyıldız, Nike, Pierre Cardin, Süvari, Adidas, Damat markaları gelmektedir. Alınan bu hediyelere harcanan miktarı sorguladığımızda ortalama olarak 158,8 TL harcama yapıldığı görülmektedir.

Son olarak Babalar Günü hakkındaki düşünceleri sorguladığımızda katılımcıların yüzde 23,2’si tüketim tuzağı olarak gördüğünü, yüzde 76,8’i ise sevdiğimizi hatırlamak ve paylaşımlarımızı kuvvetlendirmek adına anlamlı bir gün olarak gördüğünü ifade etmiştir. Bu oranın kadınlar ve erkekler arasında değişmediği gözlenmiştir. Ancak sosyoekonomik statü kırılımında baktığımızda orta üstü seviyeden orta altı seviyeye gidildikçe Babalar Günü’nün anlamlı bir gün olduğu görüşünün arttığını görmekteyiz.  AB grubunda tüketim tuzağı görüşünün ağırlıklı olmasa da nispeten daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz