Bahçeli: 50 yıldan bu yana bu davaya gönül vermiş insanlar, Kılıçdaroğlu gibi heyecanla ülkücülüğü anlatamıyor

0

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ATV-A Haber ortak yayınında soruları cevapladı. Mahalli idareler seçimlerinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için demokratik bir imtihan olduğunu ve bundan başarıyla çıkılması gerektiğini belirten Bahçeli, “Türkiye’nin bir sistem değişikliğinin yanında bir de beka sorunu ortaya çıkmaktadır. O sebepten dolayı beka bu seçimin kaderi ve bu seçimin ifade tarzıdır.” dedi.

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben ülkücüyüm, milletçiyim.’ sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Bahçeli, şu cevabı verdi: “Türkiye’de bir yalan rüzgarı var. Konuşmalarını, yakinen takip ediyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nda bir ülkücülük ruhu gelişmeye başladı. O kadar ülkücü hal anlatıyor ki 50 yıldan bu yana bu davaya gönül vermiş insanlar, Kemal Kılıçdaroğlu gibi heyecanla ülkücülüğü anlatamıyor. Vatanseverliğin zirvesinde, ülkücülüğün tüm anlamını taşıyor. Memleketin her şeyine sahip çıkacak bir konuma geldiğini ifade ediyor. Kim bunun kulağına fısıldıyor. Ne yapmak istiyor? İP ile yapmış olduğu bir zillet ittifakında oradaki geçmişi ülkücü olan ve partimizden ayrılan arkadaşlarımızın tesiri altında kalıyorsa, yarın herkesin tesiri altında da kalabilir. Ben 1 Nisan’a kadar bu rüzgarın eseceğini, bu filmi seyredeceğimize inanıyorum. 1 Nisan’da da kalkıp diyecektir ki ‘Ben 1 Nisan şakası yaptım, bizim ülkücülükle alakamız yoktur, biz şuyuz.’ demeye başlayacaktır ama ne olduğunu da zor anlatacak gibi geliyor.”

Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un “intikam seçimi” tabirini kullandığına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de Bahçeli, şunları kaydetti: “Yeni kavramlarla, intikam sözcükleriyle 80 yılını aşmış, siyasi hayatta belli bir saygınlığa kavuşmuş bir adam neyin intikamını, nasıl alacak? etrafında oluşturduğu birkaç tane platform mensubu kişiler var. Antalya’da toplantı yaparlar, adına da bir şeyler koyarlar. Bunlarla siyaseti akıllarınca yönlendirmeye çalışıyorlar. İnsanların zihnini kurcalamaya çalışıyorlar. Bu davranışlara bir son vermek lazım. Milletimizin önünde bir mahalli idareler seçimleri var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni daha güçlü hale getirmeli. Seçime iki gün kala neyin intikamını, nasıl alacaksınız? Siz bu söyleyince ‘demokratik yol partisi’ diye doğru yoldan kopma bir partinin elemanları senin etrafında toplanıp, PKK gibi dağa çıkıp intikam mı alacak? Nasıl alacak? Bunlar yanlış ifadelerdir. Türkiye’ye fayda getirmeyen ifadelerdir.”

Devlet Bahçeli, kendisinin “Cumhurbaşkanı ile siyaseten kanka” olduklarına yönelik ifadesinin hatırlatılması üzerine, “Bugüne kadar ki samimi, dürüst, ilkeli davranışları neyle ifade edebilirsiniz? Uzun uzadıya anlatma imkanınız yok. Gerek de yok. Ama öyle bir kavram bulursunuz ki o sıcaklığı verir. Şu an için Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu tüm meselelerin çözümünde buna ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Sosyal ve ekonomik konulardaki çözüm önerilerinde MHP’nin geçmişten bugüne kadarki ürettiği projeler, görüşler ve politikalar saklı kalmak kaydıyla bugünkü siyasi iktidara terör başta olmak üzere uluslararası ilişkilerde, her türlü konuda destek vereceğimizi ifade ediyoruz.” dedi.

Genellikle tarih ve siyaset içerikli kitaplar ile siyasi hatıratları okuduğunu aktaran Bahçeli, “Böyle gece gündüz okuyacak halimiz kalmadı. Çünkü gündem ağır, kitap okuyacak vakit yok.” diye konuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Cumhur İttifakı şartlar ne olursa olsun devam edecektir. Çünkü memleketin bugün karşı karşıya kaldığı iç ve dış şartlar göz önüne alındığı takdirde güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç vardır.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz