Bahçenizde yetiştirebileceğiniz birbirinden güzel bitkiler!

0
Rabia Güner

Bağ bahçe işleriyle uğraşmak bazı insanların hobisidir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için bahçenizde yetiştirebileceğiniz bakımı kolay ve birbirinden güzel bitkileri derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Bahçeyle ve toprakla vakit geçirmenin birçok faydası vardır. Örneğin psikolojinize çok iyi gelir. Aynı zamanda harika bir hobidir. Peki, bahçemizde bitki yetiştirmek istersek seçeneklerimiz nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz eşsiz bitkilerden 3 tanesi…

Menekşe

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır? Menekşe Çiçeği Nasıl Sulanır? - Püf Noktası

Menekşe en dayanıklı çiçeklerden biridir. Üstelik hemen hemen her bölgede yetiştirilmesi de onu sık tercih edilen bitkiler arasına koyar. Menekşenin bakımı oldukça kolaydır. Bitki, aşırı soğuklara ya da aşırı sıcaklara karşı da oldukça dayanıklıdır.

Genelde en çok bilinen ya da en yaygın türü mor menekşeler olsa da, menekşe ailesinin 300’den fazla üyesi olduğunu söyleyebiliriz. Siz de bahçenizden bitki yetiştirmek istiyorsanız, menekşeyi tercih edebilirsiniz.

Domates

Domates yetiştirme koşulları nelerdir? Evde, bahçede, tarlada domates  yetiştirmenin püf noktaları! - Türkiye'nin Tarım Sitesi: Tarım Haberleri

Domatesleri minik bahçelerde sık sık görürsünüz. Bu anlamda domates, oldukça popüler bir bitkidir, diyebiliriz. Domatesin bakımı da oldukça kolaydır. Ufak tefek dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Örneğin çimlenmekte olan domates için sabit bir sıcaklık gerekir.

Bu yüzden domatesi soğuk havalar geçtikten sonra ekmek çok daha mantıklıdır. Ayrıca bir domates fidesi satın alıp direkt toğrağa ekebilir ya da tohum olarak alıp yetiştirebilirsiniz. Fakat tohum yetiştirmek fideye göre biraz zahmetli olabilir.

Fesleğen

Fesleğen Bakımı, Fesleğenin Faydaları ve Kullanımı - Yemek.com

Özellikle domates yetiştirdikten sonra fesleğen yetiştirmeniz oldukça mantıklı bir harekettir. Çünkü domateslerin yanına fesleğen ektiğinizde böcekleri ve sinekleri uzaklaştırmış ve domatesin daha sağlıklı yetişmesini sağlamış olursunuz. Hatta bazı insanların görüşlerine göre domatesin yanında fesleğen yetiştirmek domatesi çok daha lezzetli yapıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz