Bakan Kurtulmuş ile Kılıçdaroğlu’ndan birlik mesajı.. Zulüm kolay, adalet zordur; haksızlık kolay, hakkı yememek zordur

0

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde “Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri” töreni düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törende İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard da hazır bulundu.

Bir asır önce konulan emperyal projenin yıllar sonra uygulanmaya çalışıldığına dikkat çeken Kurtuşmuş, insanların mezhep ayrılıklarıyla birbirine kırdırılmaya çalışıldığını ifade etti. “Temelinde barış olan anlayışı yeniden inşa etmek durumundayız.” diyen Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Eğer insanları dinde kardeş olarak bilirseniz bu Sünnidir, bu Alevidir diye ayırmazsınız. Böyle görürseniz dünyada barışı kardeşliği ortaya koyarsanız. İşte bu Anadolu toprakları Hoca Ahmet Yesevi’den Hacı Bektaşi Veli’ye kadar her yeri esenlik haline getirmiştir. Din ve mezhepleri farklı olsa da aynı mahalleyi paylaşan toplumun milletiyiz. Zulüm kolay, adalet zordur. Haksızlık kolay, hakkı yememek zordur. Bizim yolumuz, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıdır. Cenabı Allah bizleri inşallah Hz. Ali, Hz. Hüseyin ile cennette inşallah buluştursun.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise şöyle konuştu: “Sayın Bakan Kurtulmuş hepimizin özlediği konuşma yaptı. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bizim birliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Kavgaya değil, huzura ihtiyacımız var. Topluluklar orada burada, nasıl ve ne olacağını bilmeden savrulmuş, toprak Osman Devleti’nin kuruluşuna can verecek havayı ve suyu bekliyordu. ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ diyen Hacı Bektaş Veli toprağa maya, topluma rehber olmanın tohumlarını Hacıbektaş’tan ekti. Hünkar düşüncesini uygulamaya koyarken, gönülleri, ‘Tanrı-evren-insan’ bütünlüğüne aşk ile bağlamaya başladı.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz