Barınak değil, adeta ölüm kampı!

8
Rabia Güner

25.11.2022 tarihinde Türkiye, sosyal medya aracılığıyla ulaştığı sarsıcı vahşetlere tanıklık etti. 

Vahşetin adresi: Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi!

Bu tarihte ve bu barınakta bir köpek başına kürekle aldığı sert darbelerle, canice öldürüldü! Bu katliamın adresi bir barınak! Bu katliamı gerçekleştiren bir barınak görevlisi! Videonun sosyal medyada yayılmasından sonra duyarlı birçok insan barınağa gitti. Fakat barınağa giriş yolu polisler tarafından kapatıldığı için dağ yolundan ulaşmak zorunda kaldı. Barınağa ulaşmak isteyen bazı vatandaşlar polisin barikatını geçemediği için barınağa gidemedi. Dağ yolundan gidebilen insanlar ise barınaktan kurtarabildiği kadar köpeği kurtarmaya çalıştı… 

Ulaşan vatandaşlardan ise vahşetin ardından çarpıcı görüntüler daha geldi. Tepki göstermek için gittikleri barınakta gördükleri akıl alır gibi değildi! Barınak önünde toplanan duyarlı insanlar, arama yaptıkları bir aracın içinde poşetlere doldurulmuş çok sayıda kedi ve köpek buldu! Üstelik poşetlerin ağzı kapalıydı!

Bu kedi onlardan biri… İnsanlık bu kedinin gözlerindeki şaşkınlığı, paniği ve korkuyu unutmayacak! Oraya giden insanlardan aldığımız bilgilere göre barınaktaki hayvanlar aç, susuz ve açlıktan ölen ya da hasta diğer köpekleri yiyor. Oldukça da zayıflar… Bunu oraya giden insanlardan öğrendik. Görüntüleri de mevcut! Söylenenlere göre, zaten yıllardır gönüllülerin oraya girmesine ve mama vermesine izin verilmiyor. Tepkiler büyük ve yerinde çünkü barınaklara yardımda bulunan insanlar var. Üstelik bu barınak örnek bir barınak olarak gösteriliyordu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu barınak için örnek çalışmaları var dememiş miydi? 

Bir hafta oldu ya da olmadı… 

Gerçekten? Barınakta korkudan köşelere sinmiş canların hesabını kim verecek?

Üstelik araştırıldığında görülecektir ki bu olay sadece Konya’daki barınakta yaşanmıyor! Bu yüzden bu olayın artık tetikleyici olması şart… Her birimizin elinden geldiğince barınaklara gitmesi gerekiyor. Yetkililerin denetimlerinin yetersiz olduğu açık ve ortada… Bu şartlarda bizim her fırsatta ve gücümüzün yettiği ölçüde götürdüğü mamalarla barınakları denetlemesi gerekiyor. Gidelim, görelim ve bu insanlık dışı olaylara sessiz kalmayalım. Barınakta neler oluyor? Bu şekilde neler olduğunu öğrenmek çok acı… Her birimizin suçu var. En son ne zaman bir barınağa gittik? Gitmeliyiz! Barınaklara güvenmememiz gerektiğini çok sarsıcı bir şekilde öğrendik.

Barınak dediğimiz yerlerin birer ölüm kampı olabileceğini artık biliyoruz! 

Barınak dediğimiz yerler hayvanları korumak için değil, öldürmek için mi var? Sokaklarda olması istenmeyip, barınaklara gönderilen hayvanlara çizilen kader bu mu? 

Bu barınakların bence de acilen kapatılması gerekiyor. Bunun yerine hayvanlar için yaşanabilir, güvenli bir ortam yaratılmalı. 2 kişi tutuklandı ama bunun yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. 

Bu ilk değil ama son olması için elimizden gelen mücadeleyi vermek hepimizin görevi olmalı çünkü hayvanların sesi olması gereken biziz! En azından tüm barınakların ziyarete açılmasını talep etmeliyiz. Barınaklar devamlı kamera ile izlenmeli. Yoksa yüreğimizin kaldırmadığı için bakamayacağımız daha çok görüntü ortaya çıkacak.

Çözüm odaklı olmak ya da insanca çözümler bulmak bu kadar zor olmamalı. #Konyadakatliamvar 

8 YORUMLAR

 1. Sn.Rabia hanım o barınağa hapishane diyerek bayağı iltifat etmişsiniz.
  orası bir ölüm temerküz kampı olmuş.görevlilerinin bir kısmıda görüntüde görüldüğü üzere acımasız cellatlar.bir de burası ülkenin en yüksek yöneticisi tarafından örnek gösterilen bir barınak.bir de savunmasında köpek onlara saldırmışmış da kendilerini savunmuş biriniz vuruyor diğeriniz iple bağladığınız köpeği sürükleyip götürüyorsunuz.kimbilir kaç tane can aldılar böyle.
  bu faciayı kayda alındığı için gördük. kimbilir görüntüye yansımayan orada neler neler oldu.
  şimdi bu cellatlar para cezası ve denetimli serbestlikle topluma salınacaklar.
  bu acımasız cani ruhluların bu gün sessiz cana yaptıklarını yarın insana yapmayacaklarının garantisi var mı asla yok.
  bu cani ruhluları akıl hastanesine atıp ömür boyu toplum içine salmayacaksın.

  • Efe Bey, değerli yorumlarınız, katkılarınız ve yapıcı eleştiriniz için çok teşekkür ediyorum. Yorumunuzu okuduktan sonra ben de ”hapishane” kavramının oldukça ılımlı olduğunu fark ederek güncelleme yaptım.

 2. Rabia Hanım genç bir gazeteci olarak bu konuyu korkmadan ele almanız mutluluk verici. Özellikle böyle gündemin ortasında olan konuları sizden okumak isterim.Dediğiniz gibi acilen çözümler üretilmeli. Bu yapılan bir insanlık suçu ve kınamak yetersiz kalıyor. Acilen bu ülkenin canları korunmalı!!!!!!

 3. Uzun zamandır okuduğum en anlamlı köşe yazılarından biriydi. Bu konuyu araştırarak yazmanız konuya ilgi ve alakanızı gösteriyor. Biz okuyucular olarak size teşekkür ediyoruz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz