Başarılı ve özgüvenli çocuklar yetiştirmenin yolları!

0
Rabia Güner

Çocuk yetiştirmek kolay bir süreç değildir. Anne ve babalara bu süreçte fazlasıyla iş düşer. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için başarılı ve özgüvenli çocuklar yetiştirmenin yollarından bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Başarılı ve özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için bilinçli olmak gerekir. Çünkü bu özellikler doğuştan değil, sonradan öğreniliyor. Peki, ebeveynlerin başarılı ve özgüvenli çocuk yetiştirmek için ne yapması gerekiyor?

Fikirlerini Sorun

Çocuklarda Bilişsel Gelişim Nedir | Baby Muma

Ebeveynlerin çocuklarını dinlemesi çok önemlidir. Çünkü çocuğun kendini ifade etmesi ve fikirlerini söylemesi özgüven kazanmasında etkilidir. Örneğin çocuğunuzla bir pasta hazırlıyorsunuz. Hangi süsleri kullanmanız gerektiğini ona da sorarak, önerilerini dikkate alın.

Bu sayede çocuk önemsendiğini görecek. Kendisinin fikirlerine saygı duyulan bir çocuk, başkalarının fikirlerine saygı duymayı da öğrenir. Toplumda daha rahat yer edinebilir.

Sorumluluk Almasını Sağlayın

Okul öncesinde çocuğa ne tür eğitimler verilir?

Çocuklar yaklaşık 4 ya da 5 yaşına geldiklerinde kendi işlerini büyük ölçüde halleder. Üstünü giyebilir. Yemek yedikten sonra dişlerini fırçalayabilir. Bu yüzden çocuğa ufak da olsa sorumluluk verilmelidir. Bu görevleri de nasıl yapması gerektiğini önceden anlatmanız önemlidir.

Çocuk sorumluluğunu yerine getirince de ona ”aferin” gibi kelimelerle takdirinizi göstermelisiniz. Bu sayede çocuk sorumluluğu alışkanlık haline getirerek daha başarılı olur. Çünkü başarı duygusunu bu yolla tatmış olur.

Güvende Olduğunu Hissettirin

Çocuk Eğitimine Dair Uzman Yazıları | Çocuklu Dünya

Çocukların büyüdüğü ortam son derece önemlidir. Çünkü çocuklar içinde büyüdükleri ortamdan fazlasıyla etkileniyor. Eğer evinizde çocuğunuza sevgi dolu bir ortam sunarsanız, çocuk kendini daha güvende hisseder.

Sevgi ve güven ortamı sunan bir ailede çocuğun gelişimi de buna paralel olarak gelişir. Çocuk çok daha özgüvenli ve başarılı bir birey olma yolunda ilerler.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz