Başbakan: Ey Avrupa bırak sen Türklere yasak koymayı, ‘Çanakkale geçilmez’ diyen ecdadın torunlarına bak!..

0

Başbakan Binali Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu temel atma törenine katıldı. Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında tarihin yeniden yazıldığını dile getiren Yıldırım, adeta geçmişten geleceğe bir köprü kuruyor olduklarını kaydetti.

“Dev proje ile Çanakkale’den dünyaya güçlü Türkiye, büyük Türkiye gerçeğini haykırıyoruz.” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Ey Avrupa bırak sen Türklere yasak koymayı, bırak sen demokrasi nutukları atmayı. Çanakkale’ye bak. ‘Çanakkale geçilmez’ diyen ecdadın torunlarına bak.

Bu eser ‘Çanakkale geçilmez’ diyen ecdadın aziz hatıraları için cümle aleme, yedi düvele en güzel cevaptır. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Milletin içi rahat olsun, vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Vatanın dört bir yanından buraya gelen 15-18 yaşında yiğitler eşi olmayan destansı bir mücadeleye ortak oldular. O gencecik yiğitler canları pahasına Çanakkale’nin geçilmez olduğunu 7 düvele gösterdiler. Dün de öyleydi bugün de aynıdır. Düşman için Çanakkale geçilmez ama Çanakkaleliler için millet için he türlü geçilir. Çanakkale denizden, havadan ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile geçilir.”

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte telekonferans yöntemiyle köprünün temelini attı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz