Başbakan Yardımcısı Akdağ’dan Meral Akşener yorumu.. Bir tek tuğla bile koparamazlar

0

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, NTV’ye konuk oldu. Eski başbakanlardan Tansu Çiller ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkan yardımcılıklarına getirileceği yönündeki iddialarla ilgili konuşan Akdağ, şunları söyledi:

“Cevabı MHP vermiş oldu. Biz hep diyalogdan bahsetmiyor muyuz, kavga edilmesin ve birlikte çalışılsın denmiyor mu? Bunu anayasa referandumunda gösterdik. Yarın Cumhurbaşkanı seçileceği zaman vatandaşlarımız bu gözle bakacaklar. Farklı bir sisteme giriyoruz. Bir taraftan Meclis grupları oluşacak, bir taraftan da yürütmenin başı olarak Cumhurbaşkanı seçeceğiz.

AK Parti’nin oyları yüzde 50. Ortak aday çıkarıyoruz demeye gerek olmayabilir. HDP-CHP yakınlığı dikkat çekiyor. CHP milletvekilinin İHA’larla ilgili söylemleri dikkat çekicidir. Bölgedeki Kürt kardeşlerimizin canına okumuş olan PKK, şimdi sırt üstü yere yatırılmış durumda. Bunun için sevinilmesi gerekir. Ne demek istiyor CHP’li milletvekili. Partiden ya da Sayın Kılıçdaroğlu’dan henüz bir açıklama gelmedi, bekliyorum. CHP bu tutumundan vazgeçmediği sürece millet nazarında olumlu bir yere oturamayacak.”

Meral Akşener öncülüğünde kurulacak olan yeni parti hakkında da konuşan Akdağ, “Oy açısından bir tek tuğla bile koparamazlar. Türkiye, böyle toplum mühendisliğiyle, tepeden inme birçok partinin kurulmasına tanık oldu. Bir kursunlar da görelim. Ballandıra ballandıra anlatıyorlar, er meydanına çıksınlar görelim bakalım neymiş. MHP’yi de önemli ölçüde etkileyeceğini düşünmüyorum, benzerlerinde gördük. Toplum mühendisliği ve arkasında bir takım güçlerin olduğu; dolaylı olarak bir FETÖ desteğinin olduğu bir parti. Bu tutmaz, milletin vicdanında bu partinin önemli bir oy oranına sahip olacağını hiç düşünmüyorum.” dedi.

Alman siyasetçilerden gelen açıklamalarla Türkiye-AB müzakarelerin durdurulmasıyla ilgili ise Akdaş, şöyle konuştu: “Almanya’nın tutumunu seçimlerden sonra göreceğiz ve değerlendireceğiz. Almanya’nın tutumunun birliğin tutumu olmadığı belirtildi. Almanya kendini Avrupa’nın patronu olarak görüyor. Türkiye büyük bir ülke. Sadece AB’nin Türkiye’ye bakışıyla değerlendirilemez bu süreç. AB için Türkiye önemli ve sağduyu galip geldikçe AB içerisindeki çatlak seslerin yatışacağına inanıyorum. Ne karar verirlerse versinler, ekim gelecek ve göreceğiz.”

“Okullar açılıyor, uyuşturucuyla mücadele gündemde. Gençler ve çocukları koruyabilmek için yeni adımlar atılacak mı?” sorusuna da Akdağ, “Bu iş önemli meselelerden biri, hep birlikte sahip çıkmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız meselenin fakında ve bazı açıklamalarda bulundu, bu çok önemliydi. Yeni dönemde mevcut kurulu bağımlılıkla mücadele yüksek kurulu olarak değiştireceğiz. Aileler ve gençlerde farkındalığın artırılması önemli, bunun için çalışmalar yapıldı ve sürekli devam ettirilmeli. Lise ve üniversitelerde buna devam edeceğiz. Aile hekimleri destek olacak. Danışma hatlarımız var.

Şimdi bir bütünlük içerisinde konuyu ele alıyoruz ve strateji hazırlıyoruz. İşin en önemli noktası satışı önlemek. Bonzai kullanımı arttı biliyorsunuz. Hammadde dışarıdan geliyor, yurt içerisinde de üretiliyor. Satıcılarla ilgili cezalar artırıldı, satıcının mallarına el konulacak. Evet uyuşturucu, alkol ve sigara önemli ama bir diğer taraf da teknoloji bağımlılığıyla mücadele. İlkokuldan başlayarak çocuklarda bu bağımlılık artıyor, bu dünyanın büyük problemi. Kurul bununla da mücadele için çalışmalar yapacak.

Uyuşturucu ve alkolde, Türkiye’deki kullanım oranları Avrupa’dan düşük. Ama buna aldanmamalıyız. Saha araştırmaları yapıyoruz. 15-25 yaş arasındaki gençlerle ilgili yapılıyor; kullanım oranı, yaş grupları, cinsiyet gibi noktalara bakılacak ve bu sene sonunda bilgilere sahip olacağız. İçişleri bakanlığı da çalışma yapıyor ve tüm bunlara bakarak yeni eylem planını hazırlayacağız. Muhtemelen kasım ayındaki şurada bunları kamuoyuyla paylaşacağız.” karşılığını verdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz