Başbakan Yıldırım: Uluslararası hukuka uygun olarak hukukumuzu da hudutlarımızı da koruyoruz

0

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale İl Kongresi’nde konuştu. Türkiye’nin güney sınırlarının güvenliği için Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi Zeytin Dalı Harekatı’nın da devam ettiğini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

“Sonuç alıncaya kadar bir tane PKK’lı, DEAŞ’lı terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir. Bizim ne Suriye’nin ne başka ülkenin bir karış toprağında gözümüz yok. Ülkemize yönelen açık terör tehdidini yok etmek için oralardayız. Meşru müdafaa hakkımızı, ne olduğunu, nasıl kullanacağımızı çok iyi biliyoruz. Uluslararası hukuka uygun olarak hukukumuzu da hudutlarımızı da koruyoruz. Sınırlarımızın yanı başında bir terör koridorunun oluşmasına asla geçit yok. Başka bir terörist ordunun kurulmasına ve bunların silahlandırılmasına da izin vermeyeceğiz. Ülkemizin güvenliği için her türlü tedbiri almak boynumuzun borcudur. Bizim meşru bir hakkımızdır. Bizim terörle mücadelemiz bilinmelidir ki bütün dünyanın iyiliği içindir. Zira bölgesel barış, dünya barışının güvencesidir.

Terör Batı’daki merkezleri vurduğunda, onu bir insanlık suçu kabul edip kınarken, bizim coğrafyamızda, Müslüman kanı döküldüğünde eğer teröre müsamaha gösterirseniz, destek olursanız. Müttefiklerimizin teröristlerin yanında, DEAŞ’ın, PKK’nın yanında yer alması bizi üzer. Amerika’nın Suriye’deki uygulamaları, müttefiklik ruhuna aykırı.

Bir yandan teröre karşı birlikte mücadele edelim diyeceksiniz, diğer yandan da binlerce teröristi güney sınırlarımızda yerleştirmek gayretine gireceksiniz. Teröre karşı net, kararlı bir tavır alması duruş göstermesi Amerika’nın da menfaatinedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde dimdik ayakta ayakta durdukça bu ülkenin kimse bileğini bükemez, sırtını yere getiremez. Ülkemize, düşmanlık edenlerin hevesini kursağında bırakacağız. Bunu, Çanakkale’de yaptık, Kurtuluş Savaşı’nda yaptık, 15 Temmuz’da yaptık, Afrin’de de bunu yaparız, hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz