Batı’nın yaptırımları Putin’in umurunda değil..

0

Rusya’nın Stockholm Büyükelçisi Victor Tatarintsev, Batı’nın yaptırımlarının Devlet Başkanı Vladimir Putin’in umurunda olmadığını söyledi.

Tatarintsev, İsveç’in Aftonbladet gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Putin’in Batı ülkelerinin uygulayacağı yaptırımı umursamayacağını argo bir dille ifade etti ve kullandığı dil için özür diledi.

Batılı ülkelerin bazı şeyleri zorla kabul ettirmeye çalıştıkça Rusya’nın daha güçlü karşılık vereceğini öne süren ​​​​​​​Rus Büyükelçi, yaptırım tehditlerinin ülkesini daha çok kendine yeten hale getirdiğini savundu, Batı’yı Rusya’yı anlamamakla suçladı.

“İhracatımızı artırmayı başardık. İtalya ve İsviçre peynirlerimiz yok belki ama onların tariflerini kullanarak onlar kadar iyi Rus peynirleri yapmayı öğrendik.” ifadesini kullanan Tatarintsev, yeni yaptırımların tabii ki olumlu bir gelişme olmayacağını ancak Batı’nın anlattığı kadar da kötü olmadığını söyledi. İsveç hükümeti, dün vatandaşlarından Ukrayna’yı terk etmelerini istemişti.

Scholz, Ukrayna krizini Avrupa barışı için çok ciddi tehdit olarak gördüğünü söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi Avrupa barışı için çok ciddi bir tehdit olarak gördüğünü belirtti.

Scholz, Berlin’de yaptığı açıklamada, söz konusu gerilimin “Avrupa’da barış için çok çok ciddi bir tehdit” olduğunu vurgulayarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehlikeye atan bir askeri saldırı yapması durumunda bunun sert tepkiler ve yaptırımları beraberinde getireceği uyarısını tekrarladı.

Ukrayna ve ardından Rusya’yı ziyaret edeceğine dikkati çeken Scholz, “Her iki durumda da mesele, Avrupa’da barışı nasıl güvence altına alabileceğimizle ilgili.” dedi. Scholz, krizden çıkış yolu bulmak için çeşitli uluslararası tartışma formatlarının kullanılması gerektiğini vurguladı.

“Ukrayna, geçmişte olduğu gibi gerekli dayanışmayı göstereceğimizden emin olabilir.” diye konuşan Scholz, Ukrayna’ya ekonomik yardımlar konusunda en çok destek veren ülkenin Almanya olduğuna işaret etti. Scholz, “Bunu yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Avustralya, Kiev Büyükelçiliğini boşaltacak

Ülke basınındaki haberlere göre, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Ukrayna’da durumun giderek kötüleştiği gerekçesiyle Kiev Büyükelçiliğinin boşaltılması direktifini verdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı tehdit eden tek yönlü eylemlerinin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu söyleyen Morrison, Çin yönetimini, Avustralya’nın ABD, Japonya ve Hindistan ile yaptığı görüşmeleri eleştirirken Moskova’nın askeri saldırganlığı karşısında tepkisiz kalmakla suçladı.

Dışişleri Bakanı Marise Payne, ülkenin doğu sınırında Rusya’nın askeri yığınak yapması nedeniyle başkentte durumun tehlikeli bir hal aldığını, büyükelçilik personelinin batıdaki Lviv’de geçici bir ofise taşınacağını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi durumunda Avustralya vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermekte zorlanacaklarına işaret eden Payne, Ukrayna’daki Avustralyalılara, ülkeyi terk etmeleri tavsiyelerini sürdürdüklerini ifade etti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz