BatmanPetrolspor

0
Latest posts by Ali Fikri Işık (see all)

Bilen bilir, BatmanPetrolspor benim çocukluk hayallerimin takımıydı. Orada oynamayı çok istedim, çok arzu ettim ama olmadı; sonuçta aynı ligde rakip olduk. Yetmiş yılların ilk çeyreğinde Siirt Amatör ligini iki takım domine ederdi. İlki Siirt YSE’di ikincisi Petrolspor’du. İki takımın yöneticileri o zaman Arap azınlıktan oluşuyordu. Batman, Siirte bağlı bir ilçeydi ve Siirt bürokrasisine Arap azınlık egemendi. Egemenlik alanları spor bürokrasisine kadar uzanıyordu. Azınlık karakterlerinin doğası gereği takımı oluştururken üç temel meseleyi ustaca kullanırlardı. Birincisi kendi azınlıklarında tercihler yapar, oradan dış transfere yönelir ve en sonunda da varlıklı Kürt ailelerinin çocuklarına ilgi gösterirlerdi. Bu vaziyet şaşmaz bir takım oluşturma siyasetiydi. Dolayısıyla ben o azınlığın ilgisine mazhar olamadım. Ama hem Petrolspor hem de Siirt YSE, hegemonyasına karşı cephe açan bir Petrol işçisi vardı. Mehmet Apari. Apari, Beşirispor’u kurdu ve yetenekli gençleri kendi himayesine aldı. Ben de himaye edilen o gençlerden biriydim. Petrolspor’u yendiğimizi hatırlamıyorum ama onlara çok eziyet çektirdiğimizi biliyorum. Bir keresinde Siirt YSE’yi Siirt’te yendiğimizi hatırlıyorum. Nasıl unutabilirim ki, O Siirt’te YSE’yi yendiğimiz için yediğimiz dayağı unutmam mümkün değildi. Sonra Diyarbakır Amatör ligine transfer oldum ve Silvanspor’da oynamaya başladım.

Silvan bana Kürt kimliğimi kazandırdı ve zaten içten içe her Kürt gencinde var olan Diyarbakır sevgisine bir başka boyut kazandırdı. Bugün devam eden Amedspor aşkımın kökleri o günlere uzanır.

Petrolspor geçen sezon kendi liginin şampiyonu oldu; bu sezon 2. Lig de oynamaya hak kazandı. Umarım Amedsporla aynı guruba düşer. O maçlar benim için unutulmaz maçlar seviyesinde, zihnimde yer alacak. Bundan hiç şüphe etmiyorum. Bir yanım Amedspor, diğer yanım Petrolspor bahçesi olacak.

Petrol Spor geçen sezon kendisini doğru bir stratejiyle şampiyon yapan teknik adamla yollarını ayırdı. Bu hiç de hayra alamet bir karar değildi. Şampiyon adamı neden kovarsınız ki? Sadece bu karar bile, Petrolspor’un bu sezon yapılanmasını tartışmalı kılar. Kahretsin ki, çok iyi biliyorum, her Kürt şehrinde çok bilmiş futbol alimleri vardır ve bu alimler, amatör futbol bilgilerini her şeyin üstünde tutarlar. O tipleri tanıyorum. Futbolu en çok onlar bilirler. En iyi transferi onlar yaparlar. En iyi oyun kurgusu onların imzasını taşır. Onlardan daha iyi masör yoktur. Zaten sağlıkçı ve acar birer taktik siyendirler. Yönetmeye bayılırlar ama henüz kendi duygularını bile yönetmeyi beceremezler.

Futbol ciddi ve saygın bir iş ve meslektir. Herkes avukatlık ve doktorluk yapamayacağına göre herkes futbolu da yönetemez. Yönetse bile, transferlere, oyun kurgusuna, sistem, taktik ve stratejiye karar veremez. Ama işler öyle yürümüyor; onlar her şeye karar verir ama ceza teknik adamlara ve oyunculara kesilir. Acayip bir düzen!

Tecrübelerden yararlanmak, soğukkanlı bir akıl gerektirir. Petrolspor, geçen sezon hem Amedspor hem de Vanspor hikayelerinden çok yararlı dersler çıkarabilir. Bence birinci ders şudur; yaşlı eski oyuncu transferinden vazgeçmek. İkincisi, Artistik yeteneklere yönelmek yerine, işçi oyunculara bağrını açmak. Acayip işler yapacak oyuncu arayışına girmek beyhude bir çabadır. Sonuç vermez ve hikâyenin sonu, şimdiden söylemeliyim ki hüsrandır.

2. lig için oluşturulacak takım genel olarak dinç, zinde ve doksan dakikayı çıkarabilecek fiziksel kapasitesi olan bir takım oluşturmaktır. Basit bir oyun kurgusu ve doksan dakikalık kondisyon. Hepsi bu. İşi bu kadar yalın tutan takım şimdiden şampiyon olmuş takımdır.

Amedspor’dan ötürü yıllardır 2. Lig takımlarını izlerim. Bu lig de oyun, oyun değildir. Herkes bölgesine ve mevkiine göre pozisyon alıyor. Akışkan oyun sadece bölgeler arası geçişte, uzun toplara dayanan ilkel bir kurgudan ibarettir. Rakipler böyle oynadığına göre, bu oyun, sadece fiziksel özelliklerle başa çıkılabilecek bir oyun durumunda olur.

Özetle savunmanın değerini bilen, alan daraltan ve rakibi hangi bölgede karşılayacağına karar veren bir takım, basit bir hücum planıyla kesinlikle şampiyon olur.

BatmanPetrolspor, eğer takımını böyle oluşturur ve bu perspektifi takımın amacı haline getirebilirse, sezon sonunda kendisini şampiyon olarak bulur ve bir üst lige terfi eder.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz