Beka kaygısıyla başlattıkları her hamle ve operasyon, iktidarın beka meselesidir..

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Muğla 4’üncü Olağan İl Kongresinde konuştu. “HDP bu ülkeyi değiştirmeye, bu sistemi dönüştürmeye, bu iktidarı göndermeye geliyor.” diyen Sancar, şunları söyledi:

“Kiminle geliyor? Demokrasi güçleriyle, halkların ortak mücadelesi ile geliyor. Bunda kararlıyız, ne yaparlarsa yapsınlar. Geçmişimizde büyük acılar var. Kıyımlar, kırımlar, soykırımlar, katliamlar var. Bu acıları inkar ederek geleceği barış üzerine kuramayız. Bu acıları yok sayarak, bu acılara saygısızlık göstererek demokratik bir düzen inşa edemeyiz. Eğer eşit yurttaşlık temelinde farklılıklarımızla, eşit haklarla bir demokratik cumhuriyet düzeni kuracaksak, yüzleşme mecburiyetimiz var bu acılarla. Bu yaraları inkar ederek değil tanıyarak, bunlarla yüzleşerek ve onarma yolları bularak iyileşebiliriz.

İyileşecek yaralar olduğu sürece geçmiş bugün olarak kalıyor. Bugün 24 Nisan’ın yıl dönümü. 1915’te yaşananlarla bir yüzleşme, inkardan vazgeçerek yaraları iyileştirme yolu seçilmezse o günkü zihniyet bugün de varlığını sürdürür. Fırsat bulduğunda farklı şekil ve yöntemlerle o zihniyete göre bir yönetim sistemi kurar. O nedenle diyoruz ki yüzleşme barışa ve demokrratik kültüre giden yolda en önemli görevimizdir. İnkar büyük bedeller ödetti bu topluma ve haklara. Her alanda inkar, acıları inkar, kimlikleri inkar, inançları inkar bugün bir yıkım tablosu ortaya çıkarmıştır.

Bu tablo zaman içinde belli aralıkla yeniden ve yeniden daha kötü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yüzyıllık bir kısır döngüden, bir karanlık gidişattan söz ediyoruz. Yüz yıldır bu ülkede emekçisi Kürd’ü, Türk’ü, Arab’ı, Çerkez’i, Laz’ı, Alevi’,si Hristiyan’ı hala birbirine düşman ettirilmek isteniyorsa o zihniyetin mirasından bugünün iktidarları fırsat yaratmak istedikleri içindir. Bu nedenle diyoruz yüzleşme ve yaraları iyileştirme. Herkesin kimliğiyle, inancıyla eşit olduğu bir demokratik cumhuriyet kurma tek çıkış yoldur. Oraya giden yolda da tek çare büyük demokrasi ittifakı ve güçlü ortak mücadeledir.

Bu zihniyet 30 yıl önce başka bir görünümde iktidardaydı, 20 yıldır farklı bir dizayn ile karşımızda duruyor, yani bu zihniyetten ayrılmış mevcut aktörler içinde bir tanesini gösteremezsiniz. Farklı yöntemlerle bazen iki kutba ayrılmış görünse de bu zihniyetten beslenen bir siyasi yelpaze var karşımızda. Bunun karşısında bizim 3’üncü yol dediğimiz eşit yurttaşlık, demokratik cumhuriyet hedefiyle yürüyen mücadele programı var. Gerçek çözüm buradadır, alternatif biziz. İnkar politikaları bir savaş zihniyetini de beraberinde getiriyor.

İşte şimdi yine sınır ötesi operasyonlarla on yıllardır denedikleri yöntemleri devreye sokuyorlar. Bunların temelinde inkar politikaları ve imha anlayışı olduğunu biliyoruz ama iç siyasete yönelik amaçları olduğunu unutmamak lazım. Yine toplumu kutuplaştırmak, milliyetçi hezeyanı yükseltmek, toplamsal kesimleri birbirine düşürmek, ayrıştırmak, kutuplaştırmak, emekçileri bile ortak hak ve gelecek mücadelesinden birbirinden ayrı düşürme niyetindeydiler. Yani beka kaygısı meselesi diye başlattıkları her hamle ve operasyon, yürüttükleri her politika bu ülkenin ve bu ülkede yaşayan insanların beka meselesi değil iktidarın beka meselesidir ve kendi varlığını sürdürmek için yapıyor bunu.

Linç kampanyaları da bu iktidarın olağan refleksi haline gelmiştir. Linçlerle yine bu ülkede kökleri çok eskilere dayanan bir yönetim tekniğini devreye sokmaya çalışıyorlar. İşte bütün bu zihniyetin köklerin ve temsilcileri hangi adla varlık yürütüyor olurlarsa olsunlar, ister iktidarda olsunlar, ister muhalefette olsunlar bu zihniyete karşı 3’üncü yolu ve büyük demokrasi ittifakını örerek devam edeceğiz. Doğayı, hakları, özgürlükleri, demokrasiyi, savunacak gerçek alternatif budur. Fırsat bulan hayatlarımızı, geçmişlerimizi, hikayelerimizi, doğamızı talan etmek için hemen işe koyuluyor. Bütün bunları biz durduracağız. Buna inancımız tamdır, biz yaraları sarmak için yürüyoruz. Yeni yaralar açılmasını önlemek için yürüttüğümüz mücadele de bunun bir parçasıdır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz