Bel ağrısına sebep olabilecek alışkanlıklar!

0
Rabia Güner

Bel ağrısı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. İnsanın yaşam kalitesi üzerinde oldukça etkilidir. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için bel ağrısına sebep olabilecek bazı alışkanlıkları derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Kötü bir yastıkla uyumak

Ücretsiz Beyaz Ve Yeşil Yastıklar Stok Fotoğraflar

Büyük bir yastıkla uyuduğunuzda daha rahat hissediyor olabilirsiniz. Fakat büyük yastıklar sırt ağrılarına sebep olabilir. Çünkü başınızı doğal olmayan bir konuma sokar. Bu durumda da boyun ve omurgada bir baskı yaşanır. Baskı ağrıya sebep olarak uyku kalitesini de düşürür. Yastıksız uyumaya alışık değilseniz, en azından kendi ölçülerinize uygun bir yastık kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yatakta kitap okumak ya da film izlemek

Ücretsiz Kadin, Bir Kitap Okuyor Stok Fotoğraflar

Uyumadan önce yatakta kitap okuyor ya da film izliyorsanız, bu durum omuzlarınızda ya da sırtınızda sertleşmeye neden olabilir. Bu aktiviteleri yaparken yaslandığınızda omurga ve bel kaslarında bir gerginlik yaşanır. Bu gerginlik de ağrıya sebep olur. O yüzden en sağlıklısı omurga desteği iyi olan bir sandalye kullanmaktır.

Stres

Ücretsiz ağaç, aile, aile avukatı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Her şeyin başı stres, cümlesini çok sık duyarsınız. Bel ağrılarında da durum farklı değildir. Stresli zamanlarda vücut stres hormonları salgılar. Bu durumda kaslarınız içgüdüsel olarak kasılır. Kaslardaki bu gerginlik de boyun, omuz ve sırt bölgesinde ağrıya yol açar. Bu nedenle stresle baş etme yöntemlerini öğrenerek uygulamak büyük önem taşır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz