Berkin Elvan davasında karar..

0

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Berkin Elvan’ın yaralanıp hastanede hayatını kaybetmesine ilişkin davada, sanık polis memuru F.D. 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, başka bir ilde bulunan tutuksuz sanık F. D. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Berkin Elvan’ın ailesinden müdahiller anne Gülsüm Elvan, baba Sami Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan’ın yanı sıra taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Bazı CHP, HDP ve TİP milletvekilleriyle çok sayıda izleyici de duruşmayı takip etti.

Mahkeme heyeti, müdahiller, sanık ve taraf avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınmasının ardından kararını açıkladı. Heyet, sanık F.D.’yi “olası kasıtla kasten öldürme” suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “16 yıl, 16 yıl. ne güzel hesaplamışlar 16 kiloya 16 yıl. Ben bunu kabul etmiyorum. O içeri girene kadar durmayacağım. İçeride değil hala dışarda görevinde. Hangi çocuğa sıkacak diye her gün bunu düşünüyoruz. Ben beni yuhaladığı için bir şey demiyorum. Çocuğum için emir veren, ‘Verdim’ diyen kişi yargılanana kadar durmayacağım. Bu dosya çok kabarık, bir karıştırsalar çok şey çıkar buradan. Durmayacağım, adalet mücadeleme devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

Gülsüm Elvan konuşmasının sonunda fenalaşırken Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da “Müebbet çok önemliydi. İleride bir polis, bir çocuğun kafasına benim oğlumun kafasına sıktığı gibi sıkamayacak. Ben bunu düşünerek sizlere tekrar çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz