Bir aydan daha kısa sürede yazılmış beş ünlü roman

0
Rabia Güner

Pek çok yazar için kitap yazmak yavaş ve ıstıraplı bir süreç ama bu hepsi için geçerli değil. Bazı yazarlar önemli klasikleri bir aydan daha kısa sürede yazmıştır.

Kumarbaz / Fyodor Dostoyevski (1866)

Suç ve Ceza’nın yazarı Fyodor Dostoyevski, yarı otobiyografik romanı Kumarbaz’ı sadece 26 günde yazdığında büyük ölçüde borç içindeydi. Bu kitabı borcunu ödemeye yardımcı olması için yazmıştı.

Çizgili Pijamalı Çocuk / John Boyne

İrlandalı romancı John Boyne, Holokost’ta yaşayan bir çocuğun hikayesini yazmanın iki buçuk gün sürdüğünü söyledi. The Irish Times’da, “Bu fikir bana bir salı akşamı geldi. Çarşamba sabahı yazmaya başladım ve iki gece uyumadan 60 saat boyunca sadece kısa aralarla yazmaya devam ettim. İlk taslağı cuma öğle vaktine kadar bitirdim” diye hatırlıyordu.

Scarlet’te Bir Çalışma / Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle, aynı zamanda dedektif Sherlock Holmes’u dünyaya tanıtan ilk romanını sadece üç hafta içinde yazdı. (Bununla birlikte yayımlanması çok daha uzun sürdü: Scarlet bazı yayıncılar tarafından reddedildi. Sonunda Ekim 1886’da yayınlanmak üzere kabul edildi ve nihayet Aralık 1887’de, Beeton’s Christmas Annual’da yayınlandı.)

Kaplumbağa ve Tavşan / Elizabeth Jenkins

Elizabeth Jenkins, üç haftada yazdığı 1954 tarihli bu kitap hakkında şunları söyledi: “O zamandan beri ona hiç bakmadım; geri dönmek istemediğim bir döneme damgasını vurdu.” Altıncı romanı ”Hare’deki Aşk Üçgeni” onun gerçek hayatını yansıtıyordu: Jenkins bunu, görüştüğü evli adamın karısını terk etmeyi reddetmesinin ardından “ihanetin beyaz sıcağında” yazdı.

Bayan Jean Brodie’nin Başı / Muriel Spark

“İlk yazdığım şeyler kardeşlerim, annem ve babamdı. Onlar hakkında yazdım, şiirler uydurdum, hikayeler uydurdum,” diye hatırlıyor Muriel Spark. “Sonra okul hakkında yazdım ve ilk yazılarım daha sonra Bayan Brodie olan öğretmen hakkındaydı. Onun hakkında yazdım. Bize yaz tatilimizi nasıl geçirdiğimizi yazmamız istendi ama ben onun yerine onun yaz tatillerini nasıl geçirdiğini yazdım. Daha büyüleyici görünüyordu.” Bir yetişkin olarak, Spark bu hayranlığını öğretmeni Christiana Kay’in kurgusal bir versiyonu olan Jean Brodie’yi yazmaya yönlendirirdi. Kitabı dört haftada yazdı.


Kaynakça:

https://www.mentalfloss.com/

https://www.mentalfloss.com/article/29126/6-famous-novels-penned-under-month

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz