Birleşmiş Milletler, mülteciler için ‘Help’ internet sitesini devreye soktu..

0
Suriyeli mülteci kampı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), ‘Help’ internet sitesini hizmete soktu. Dünya çapında en çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye’de, 3 milyonun üzerinde kayıtlı Suriyeliyenin yanı sıra UNHCR’ye kayıtlı diğer uyruklardan 300 bin sığınmacı ve mülteci bulunuyor.

Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ından fazlası da dâhil olmak üzere bu nüfusun büyük çoğunluğunun Türkiye’nin 81 ilinde kent ortamlarında yaşadıkları göz önünde bulundurulduğunda, yeni açılan Help (Yardım) internet sitesi UNHCR’nin mülteci ve sığınmacı nüfusuna erişimini artırmaya katkıda bulunacak.

Bugün kullanıma açılan ve http://help.unhcr.org/turkey bağlantısından erişilebilecek olan Help, Türkiye’deki sığınmacı ve mültecilere sunulan bilgilere ilişkin UNHCR’nin çevrimiçi arayüzü olarak hizmet verecek. Arapça, Farsça, Türkçe ve İngilizce dillerinde hizmet verecek olan Help; Türkiye’deki sığınmacı ve mültecilerin hak ve yükümlülüklerinin yanı sıra onlara sunulan hizmetler konusunda kapsamlı bilgiye kolaylıkla erişmelerine olanak tanıyor. Bunu, içerik ve teknik işlevsellik açısından sığınmacı ve mülteciler için özel olarak tasarlanmış, mobil uyumlu internet sitesiyle sağlıyor.

Help, hem Suriyeli mülteciler hem de diğer ülkelerden gelen sığınmacı ve mülteciler tarafından en çok sorulan, kayıttan mülteci statüsü belirleme usullerine, eğitimden geçim kaynaklarına kadar bir dizi konuya ilişkin bilgiye erişimlerine olanak tanıyacak. Bu site, UNHCR Türkiye Ofisi’nin hâlihazırda kullanımda olan ve UNHCR’nin yetkisi ve Türkiye’deki faaliyetleri hakkında genel bilgilerin ve haberlerin paylaşıldığı resmi internet sitesi UNHCR Türkiye internet sitesi ve UNHCR’de bireysel dosyaları bulunan sığınmacı ve mültecilerin dosyalarıyla ilgili güncel bilgilere ulaşmalarını sağlayan “Sonuç” sayfasını tamamlayıcı nitelikte bir platform olarak hizmet verecek.

Türkiye’de Help’in kullanıma açılmasıyla birlikte UNHCR Türkiye, UNHCR’nin dünya çapındaki Help Ağı’na katılmış oldu. Mülteci topluluklarına açık ve tutarlı mesajlar verilmesini sağlayacak olan Help, UNHCR’nin kendilerine yönelik erişimini ve sorumluluklarını yerine getirmesini güçlendiriyor. UNHCR, mülteci topluluklarıyla olan karşılıklı iletişimi artırma ve onlara yaşamlarıyla ilgili bilgiler sunma yoluyla onları güçlendirerek toplum temelli mülteci koruma yaklaşımını pekiştiriyor. Bu, mülteci erişim gönüllüleri (MEG), grup bilgilendirme oturumları, bireysel danışmanlık (hem yüz yüze hem de telefon aracılığıyla), broşür ve afiş gibi basılı materyaller ve kısa mesajlar gibi çeşitli araçlarla ve ülke çapındaki toplum merkezleri ve ofislerde UNHCR’nin ve ortak kuruluşlarının varlığıyla hayata geçiriliyor.

UNHCR Temsilci Vekili Paolo Artini, şunları söyledi: “Kendilerine yardım edilmesinde rol oynayan başlıca aktörler mültecilerdir. Bu internet sitesi aracılığıyla, UNHCR mültecilere olan erişimini ve onlarla iletişimini artıracak. Site, mültecilere kendileri, aileleri ve toplulukları için ilgili olduklarını düşündükleri güncel bilgi sağlayan bir portal sunup; bu bilgiyi diğer mültecilerle zamanında ve erişebilir şekilde paylaşmalarına yardım edecek.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz