Birlikte çok daha güçlüyüz

0

Atalarımız ”Birlikten kuvvet doğar” derken ne kadar da haklıdır, öyle değil mi? ”Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek çok doğru söylemiştir… Birlikteyken çok daha güçlüyüz!

Hiçbir kan bağı, din, dil, ırk, cinsiyet, sınıf ayrımı yapmadan herkesi kucaklamak ne kadar da paha biçilmezdir… Birbirimize kenetlenmek ve güçlü durabilme cesaretini gösterebilmek…

Ekonomik zorluklar, kutuplaşmalar, kavgalar, anlaşmazlıklar, şiddet, ayrımcılık ve bir sürü olumsuzluğun ortasında bir ele uzanabilmek… Melike Demirağ ne güzel söylemiş:

Ortak olmak her sevince, her derde, kedere
Ve yürümek ömür boyu, beraberce, el ele…
Belki de yapmamız gereken tek şey birbirimize biraz destek olmaktır.

İnsanlar sosyal canlılar olarak beraber yaşamak zorundadır ama bu beraberlikler bazen sarsılmakta ve yıkılmaktadır. Bu yüzden tam da bu anlarda birlik olunursa altından kalkılamayacak hiçbir zorluk yoktur. Örneğin kadınlar dayanışma ile mücadelelerini önemli noktalara taşıyabilmiştir.

Komşu komşununun külüne muhtaçtır ve komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen atalarımız hep bu birlikteliğe vurgu yapmıştır. O yüzden bu birlikteliği güçlendirmek de tek tek her bireyin görev ve sorumluluğu sayılmalıdır çünkü göle atılan bir taş misali büyüyüp yayılacaktır. Öncelikle herkes ”kendi kapısının önünü süpürerek” yani yakın çevresinden başlayarak bu önemli işe girişmelidir. Çevremizdeki insanlara destek olarak, sorunlarını dinleyerek, yardımcı olarak….

Sonra gün gelecek bu adımlar kartopu misali dünyaya yayılacaktır.

Kaynak:

Biz birlikte daha güçlüyüz

https://www.google.com/search?q=birlik+neden+%C3%B6nemlidir&tbm=isch&ved=2ahUKEwiWvfCditX4AhV0wgIHHYHHACkQ2-cCegQIABAA&oq=birlik+neden+%C3%B6nemlidir&gs_lcp=CgNpbWcQAzoFCAAQgAQ6BAgAEBg6BAgAEB46BAgAEEM6BggAEB4QBToGCAAQHhAIOgYIABAKEBhQ5RhY3kdg1EhoAXAAeACAAdgCiAGMKZIBBzAuOS44LjWYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=DIq9YpaHOvSEi-gPgY-DyAI&bih=625&biw=1366#imgrc=2LzV9Yb7OJmyKM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz