Bitki çayları ve etkileri

0

Rezene

Gaz ve şişkinlik problemlerinde kullanılır. Kronik kabızlık durumunda da kullanılabilir. Günde iki fincandan fazla tüketilmemeli.

Papatya

Uyku sorunları ve stres durumlarında kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirme, adet ağrılarını azaltma gibi birçok soruna iyi gelir. Hormon dengesizliği sorunu yaşayanlar doktor kontrolünde kullanmalı. Epilepsi hastaları kullanmamalı.

Kuşburnu

Yüksek oranda C vitamini içerir. Bağışıklığı güçlendirir. Fazla tüketimi yan etkiye sebep olabileceğinden 3 fincandan fazla tüketilmemeli.

Adaçayı

Strese iyi gelen adaçayı, antioksidan kaynağıdır. Ayrıca boğaz ağrılarına da iyi gelir. Gebe ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Tansiyon artırıcı etkisi olabildiğinden kalp damar hastalığına sahip olanlar dikkatli tüketmeli. Günde 2-3 fincan tüketilebilir.

Zencefil

Soğuk algınlığı, mide ve bağırsak rahatsızlığına diyabete olumlu katkı sağlar. Gebelikte bulantı önleyici etkisi bulunur. Gebeler 1 gramın üzerinde tüketmemelidir. Safra salgısını artırabildiğinden safra kesesi problemi olanlar uzmana danışmalı.

Yeşil çay

Güçlü antioksidandır. Kansere karşı korur, kolesterol düzeyini düşürür. Metabolizma hızını artırır. Ancak kafein bulunduğundan hipertansiyonu olanlar 2-3 fincandan fazla tüketmemeli.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz