Bizim kavgamız rejim ve Putin’in saldırganlığıyla

0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinin Ukraynalılar için binlerce vize başvurusunu işleme koyduğunu ve mümkün olduğu kadar cömert olacağını ancak Ukraynalıların “herhangi bir denetim veya kontrol olmadan” ülkeye giremeyeceğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, askeri üssü ziyareti sırasında, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin son gelişmelerle ilgili basına açıklamalarda bulundu. Johnson, İçişleri Bakanlığının, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle İngiltere’ye sığınmak isteyen Ukraynalılara sadece 50 vize verdiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalara ilişkin, bu rakamın doğru olmadığını ancak gerçek rakamı açıklayamayacağını belirtti.

Ülkesinin Ukraynalılar için binlerce vize başvurusunu işleme koyduğunu kaydeden Johnson, “Biz çok cömert bir ülkeyiz. Yine de istediğimiz denetim ve kontrol edebilmek. Ukrayna’da olup bitenler göz önüne alındığında, kimin geldiğini kontrol etmek için bazı temel becerilerin varlığından emin olmamızın mantıklı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Putin’in, Ukrayna’daki saldırganlığını “ikiye katladığını” kanıtladığını söyleyen Johnson, buna karşılık olarak, İngiltere’nin müttefikleriyle yaptırımlar konusunda “daha fazlasını yapması” gerektiğini bildirdi.

Boris Johnson, “Bence yaptırımlar konusunda daha fazlasını yapmamız gerektiği ve yapabileceğimiz daha çok şey olduğunu kabul etmeliyiz. Dolayısıyla, SWIFT’te, bankacılıkta, dünyanın yapabileceği daha çok şey var. Dünyanın yapabileceğinden daha fazlası var.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Johnson, İngiltere ve Batı’nın “Rus karşıtı” olmadığını açıkça belirtmek istediğini vurgulayarak, “Bizim kavgamız sadece rejimle ve Vladimir Putin’in saldırganlığıyla.” dedi. Johnson ayrıca Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin bugün ABD Başkanı Joe Biden ve diğer liderlerle telefon görüşmeleri yapacağını belirtti.

Macron, Putin'i 'siyasi ve ahlaki olarak alay etmekle' suçladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, LCI televizyonuna verdiği demeçte, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalar yaptı.

Ukraynalı sivilleri Rusya’ya getirmek için insani koridor oluşturulmasını öneren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “siyasi ve ahlaki olarak alay etmekle” suçlayan Macron, bu önerinin ayrıca “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Macron, Fransızların endişe etmekte haklı olduğunu ve Avrupa’da savaşın yeniden geldiğini söyledi. Fransa’nın Rusya’ya karşı savaşta olmadığını yineleyen Macron, bu savaşın durması için diplomatik baskıyı sürdüreceklerini kaydetti. Macron, taraf olmadan bu savaşın sonlanmasını istediklerini belirtti.

Öte yandan Elysee Sarayı’ndan France Info’ya yapılan açıklamaya göre Macron, Ukraynalı sivillerin Rusya’ya götürülmesi için insani koridorun oluşturulmasına yönelik Putin’e bir talepte bulunmadı. Macron’un tek talebinin bu savaşın sona ermesi olduğu ifade edildi.

Gigi Hadid defile kazancını Ukrayna ve Filistin için bağışlayacak

Filistin asıllı Amerikalı model Gigi Hadid, 2022 sonbahar defilelerinden elde ettiği geliri Ukrayna ve Filistin için bağışlayacağını açıkladı.

Hadid, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna ve Filistin’deki duruma atıfta bulunarak “tarihin yürek burkan ve travmatik zamanlarında” işi dolayısıyla defilelere çıktığını belirtti.

Paylaşımında, 2022 sonbahar defilelerinden kazandığı parayı, “Ukrayna’da savaştan zarar görenlere yardım etmek ve Filistin’de aynı şeyleri yaşayanları desteklemeye devam etmek” için bağışlayacağını ifade eden Hadid, insanların birbirlerini politik görüş, ırk ve din ayırmaksızın kardeş olarak görmesini umduğunu vurguladı.

Hadid, savaşın bedelini liderlerin değil masum hayatların ödediğini kaydederek “Ellerinizi Ukrayna’dan çekin, ellerinizi Filistin’den çekin, barış, barış, barış.” ifadelerini kullandı.

Aralarında tasarımcı Donatella Versace, Danimarkalı süper model Helena Christensen, Filistinli-Kanadalı tasarımcı Leen Al Ghouti ve model Mariacarla Boscono’nun da bulunduğu birçok isim Hadid’in paylaşımına yorum yaptı. Gigi Hadid, model arkadaşlarını da bağış yapmaya çağırdı.

AB Konseyi Başkanı Michel, Putin ve Zelenskiy ile konuştu

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile konuştuğunu bildirdi.

Michel, Putin ile görüşmesi hakkında sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını AB’nin en kuvvetli şekilde kınadığını hatırlattı. Putin’e çatışmaları acilen durdurması, güvenli insani geçişlerle yardımlara erişimi sağlaması çağrısında bulunduğunu aktaran Michel, Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğinin önemine işaret ettiğini belirtti.

Michel, Putin ile temasları sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti. Michel, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmesiyle ilgili olarak da Ukrayna halkının acılarının dindirilmesi ve nükleer tesislerin güvenliği konusunda AB’nin Ukrayna’nın yanında olduğunu vurguladı.

AB’nin Ukrayna’ya desteğinin sarsılmaz olduğunu kaydeden Michel, Ukrayna’nın AB üyeliği başvurusunun gelecek günlerde ele alınacağını bildirdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz