Bombalı saldırı düzenleyeceklerdi!..

0

Gaziantep’te terör örgütü PKK/KCK-PYD/YPG’ye yönelik operasyonda, bombalı saldırı hazırlığındaki 8 şüpheli gözaltına alındı. 146 kilogram patlayıcı ele geçirildi. Gaziantep Valiliği’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Sansasyonel Nitelikte Bombalı Eylem Hazırlığında Olan PKK/KCK-PYD/YPG Terör Örgütü ve Örgüte Finans Sağlayan Şahıslara Yönelik Operasyon Yapıldı.

Milli İstihbarat Teşkilatı ve İl Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde, ilimizde merkezinde insansız hava aracı destekli operasyon gerçekleştirildi.

PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütlerinin, kamu kurum ve kuruluşlarına, değerli bina, önemli yerlere ve güvenlik güçlerine yönelik büyük şehirler başta olmak üzere ülkemiz genelinde sansasyonel nitelikte eylem hazırlığında olduklarına yönelik bilgi alınmıştır.

Eylem için gerekli olan patlayıcı maddelerin PYD/YPG terör örgütü tarafından illegal yollardan ülkemize ve ilimize getirildiği, eylemi gerçekleştirecek örgüte ulaştırılacağı yönünde istihbari bilgiler alınmıştır.

İlimiz merkezli başlatılan operasyonda, ilimiz ve Şanlıurfa’da (2)’si Suriye uyruklu (8) şahıs yakalanmış, yakalanan şahıslar adli makamlara sevk edilmiştir.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ele geçirilen boş çantalar içerisinde patlayıcı madde ve mühimmatların taşındığı tespit edilmiştir.

Yakalanan şahısların sorgulaması ve yer gösterme neticesinde yapılan aramalarda, arazide toprağa gömülü vaziyette tahrip gücü yüksek parça ve basınç etkili bomba yapımında kullanılan yaklaşık (70) kg. TNT ve (76) kg. PETİN olduğu değerlendirilen toplam (146) kg. ağırlığında patlayıcı madde ele geçirilmiştir.

(17) ayrı bombalı eylemde kullanılabilecek sayıda elektrikli kapsül, alıcı verici devre, uzaktan kumanda ve anahtar sisteminden oluşan bomba malzemesi,eylem için hazırlanacak olan bomba düzeneğinin devresinin anlatıldığı örgütsel imzalı (4) adet doküman, (1) adet Glock Marka tabanca ve bu tabancaya ait (3) adet şarjör ile (89) adet fişek, PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne ait çok sayıda fotoğraf ele geçirilmiştir.

Ayrıca yapılan operasyonda, PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütünün finansmanında kullanıldığı değerlendirilen (9.551) kg altın, (967.000) Dolar, (1.060) Sterlin, (4.655) Avro ve (72.900) TL oluşan, Türk Lirası olarak yaklaşık toplam değeri (4.862.000) TL olan altın ve paralar ele geçirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü ekiplerince, DEAŞ terör örgütünün İlimize yönelik faaliyetlerinin ve olası terör eylemlerinin bertaraf edilmesi amacı ile yapılan çalışmalarda; Örgüt adına yapılabilecek eylemlere destek olabilecekleri, genel itibariyle de ilimiz üzerinde fırsat bulmaları halinde DEAŞ terör örgütü ile birlikte hareket ederek sansasyonel eylemlerde bulunabilecekleri değerlendirilen; aralarında Suriye uyruklu şahıslarında bulunduğu şüphelilerin yakalanması için 15.06.2017 tarihinde yapılan operasyonel çalışmalar sonucu (11) şüpheli yakalanmıştır.

Şüphelilerin ikametlerinde, iş yerleri, araçları ve üst aramalarında sahte olduğu değerlendirilen çok sayıda pasaport, yabancı tanıtım belgesi, ikamet izin belgesi, sahte belgelerde kullanılacağı değerlendirilen (110) adet vesikalık fotoğraf, (6.900 TL), (5.270 ABD doları), (30) adet dolu av tüfeği kartuşu ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirilmiştir. Şüpheliler adli makamlara çıkarılmış, 4’ü serbest bırakılmış, 2’sine Adli kontrol kararı verilmiş, 5 şüpheli tutuklanmıştır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz