Brek! Brek! Reform yapıyoruz

1
Latest posts by Aysun Saygı Köknar (see all)

Karar verdik. Tam reform yapacağız.

Bi’ gülme geliyor.

AK Partinin yolun başındayken havalanıp konacağı hedef yerli ve milli uçağımız, attığı slogan “Büyük Millet Büyük Güç Hedef 2023” olarak belirlenmişti.

Tüm milleti kucaklayacak olan o köprünün altından çoook sular aktı. Hep birlikte, on sekiz senede ülkeyi idare edenlerin geçen uzun yıllar ve dolambaçlı engebeli yollarda inandıkları “kutsal davada” birer birer cayan yol arkadaşlarını nasıl kaybettiğine ve durumun tayyareden, askıda ekmek kampanyasına nasıl evrildiğine gözlerimizle şahit, kalbimizle mutmain olduk.

İçler acısı bir özgeçmiş. 

Güzel günler göreceğiz ümidiyle sabrede sabrede önce deli sonra veliye dönen cümle ahali eli kulağında kemâle erdi, erecek.

Seçmeni etkilemek için söylenilen sözleri, vaatleri, atılıp tutulan şeyleri, unutulup gidilen hak ve özgürlükleri, sineye çekilen adaletsizlikleri, yozlaşan inançlarımızı, hepimizin dilini lâl, gözünü kör eden baskıları, hiç geçemediğimiz yollar, bir türlü dönemediğimiz viyadükleri el birliğiyle, sevgiyle kucakladık bekliyoruz.

Hadi! Ne olacaksa olsun artık.

Her yeni gün aynı karabasana uyanır gibi ezbere manşetlere, ümidini yitirmiş bir geleceğe uyanmaktan geçtik, artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Mi?

Bekliyoruz, bizi bir lokma ekmeğe bile muhtaç eden soylu sefaletimizden kurtaracak o “acı ilaç” neyse yazın, yutalım. Da. Bitsin şu eziyetimiz.

“Vah canım, acı reçeteyi yutmak zor mu geldi?” demeyeceğim.

Lâfı mı olur efendim. Buyurun üstüne bir bardak suyunuzu da elcağızımla ben ikram edeyim. Dilimle de “Şifa niyetine” diye duâ edeyim.

Ancak; milli üniformamız olan işsizlik, gırtlağa dayanan parasızlık, yurtta moda çapsızlık, üstüne bir de sel, salgın, zelzele derken kendini iyiden iyiye çıldır moduna almış milletimden hâlâ feragat beklenmesinin insanı hayretlere gark etmesineyse ne yapsam engel olamıyorum.

Olsun, ölsem de tekrar edeceğim. Sonuçta “İnsan, neye inanıyorsa onu yaşar.” di mi ama? Eminim. Bir gün her şey çok güzel olacak!

Demokratik parlamenter rejimi yok ederek bize “tek adam” yönetiminin neden olduğu sıkıntıları çektirmenizin, maddi durumu kötü olan ailelerin süper zeki çocuklarını cemaat yurtlarına verip kayıp bir nesle neden olmanızın, kentlerin siluetini beton bloğuna dönüştürmenizin elbette bir gün pek de tatlı olmayan bir neticesi olacak.

Milletin gözünün yaşına bakmadan memur ve emekliye kaşıkla yaptığınız zamları kepçeyle geri almanızın, yanlış para politikalarınız yüzünden günden güne değer kaybeden Türk Liramızı alay konusu yapmanızın, turizm ve çiftçiyi mağdur eden hatta yok eden epik stratejilerinizin, hayvancılığı bitirip vatandaşı el mahkûm vejetaryen yapmanızın mutlak bir karşılığı bulunacak.

Kumpas davaları ile aydınları, gazetecileri Silivri’de yıllarca esir tutmanızın, birinin iki dudak hareketi ile ülkenin en saygın yazarlarını, gazetecilerini, tanınmış isimlerini evlerinde barklarında açık havada ama hapis, kendi yurdunda ama sürgün etmenizin, morallerini bozarak, önlerine taş koyup iş güç yapamayacak duruma düşürmenizin cevabı olarak zamanı gelince halktan şöyle bir Osmanlı şamarı okkasıyla çakılacak.

Ülkesinde bir geleceğe inandırmayarak yurtdışına kaçırdığınız eğitilmiş-parlak beyinlerimizin, eğitim öğretim sistemini yapboz tahtasına çevirmenizin tüm bunlara rağmen canımız burnumuzda yaşama pamuk ipliğiyle bile olsa tutunmaya çalışıyorken reform yapıyorum diyerek ambalajlayıp vatandaşa kakalamaya çalıştığınız kemer sıkma politikalarınızın faturasını eminim bu millet size ilk sandıkta faiziyle ödetecek.

Ne diyorum biliyor musunuz:  Durmak yok, yola aynen devam.

1 Yorum

  1. Aysun hanim cok guzel bir yazi kaleme almissiniz fakat bu millet iflak olmaz bundan sonra cunki millet militanlasmis inanin secim olsun yine erdogan butun bu yanlislara ragmen hatiri sayilir oy alacak inanin ben kulak misafri oluyorum sanki chp bir parti degil kilictaroglu pkk li digerleri hain millet eltarnatif yok diyor saglikli dusunce kaybolmus bakiyorum bir mafya lideri parti baskalarini tehtit ediyor savcilardan cit yok pess yakinda vergiyide onlar toplarlar mahkemeyide onlar kurar zaten ilk secim son cikis yolu cikamassak is bitmistir

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz