Brexit peni’leri hazır..

0

Avrupa Birliği’ni (AB) terk etmeye hazırlanan İngiltere’nin ‘Brexit peni’leri hazır. 31 Ocak’ta AB ile yollarını resmen ayıracak olan İngiliz hükümeti, o tarihi güne özel madeni para bastırdı. 3 milyon adet basılan peniler, cuma günü piyasaya dağıtılacak.

Maliye Bakanı Sajid Javid tarafından basına tanıtılan madeni 50 peni üzerinde “Bütün milletlerle barış, refah ve dostluk” yazıyor. Javid, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada da “Bu madeni paralar İngiliz tarihinde heyecan verici yeni bir bölümün başlangıcını işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. Eski Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, AB ile varılan Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmeyi başaramamıştı. 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit önce 31 Ekim’e, ardından da 31 Ocak 2020’ye ertelenmişti.

Brexit anlaşmasını geçirmekte zorlanan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 12 Aralık’ta yapılan erken genel seçimde yüzde 43,6 oy alarak 365 milletvekili çıkarmış ve tek başına iktidara gelmişti. Elde ettiği zaferle Brexit karşıtları karşısında eli güçlenen Johnson, seçim sonrası tasarıyı parlamentoya getirmiş ve ilk oylamada metin 234’ye karşı 358 oyla kabul edilmişti.

Big Ben saat kulesinin çanları Brexit için çalmayacak

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını (Brexit) kutlamak amacıyla tadilattaki Big Ben saat kulesinin çanlarının çalınması için yapılan para toplama kampanyası başarısız oldu.

StandUp4Brexit adlı grubun açıklamasında, kampanya kapsamında 272 bin sterlin (2 milyon 113 bin lira) toplandığı ancak çabalara rağmen Avam Kamarası’nın bu parayı bağış olarak kabul etmediği belirtildi. Brexit’e 4 gün kala kampanyayı bitiren grup, toplanan paranın eski askerlere destek sağlayan bir yardım kuruluşuna bağışlanacağını duyurdu.

Başbakan Boris Johnson, tadilat halindeki Big Ben’in çanlarının yeniden çalabilmesi için 500 bin sterline ihtiyaç olduğunu söylemişti. Parlamentonun bu iş için devletin kaynak ayırmasına dönük bir teklifi reddetmesinin ardından Brexit yanlıları internet ortamında kampanya başlatmıştı.

Londra’nın simge yapılarından tarihi Big Ben saat kulesi, bakım ve onarım çalışmaları sebebiyle 2017’de sessizliğe gömülmüş, çalışmaların 2021’de tamamlanacağı belirtilmişti. İngiltere, 31 Ocak Cuma yerel saatle 23.00’te AB’den ayrılacak.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz