Brokolinin faydaları saymakla bitmiyor!

0

Pişirmesi kolay ve yemesi güzel olan brokoli, hızla birçok insan için menüye popüler bir ek haline geliyor. Beslenme uzmanı Lovneet Batra, “Bu turpgillerden oluşan sebze besin, lif ve protein açısından zengindir ve hazırlanması oldukça çok yönlüdür. Çiğ veya buharda yiyebilir, çeşitli yemeklere malzeme olarak katabilir veya çıtır bir atıştırmalık olarak kavrulmasını sağlayabilirsiniz.” Neden besleyici bir güç merkezi olarak bilindiğini anlamak için bu parlak yeşil sebzeye daha yakından bakmamıza yardımcı oluyor.

Brokoli Antioksidanlar Açısından Zengindir 

Antioksidanlar, dokuları ve organları belirli kronik hastalıklardan veya dış ortamlara maruz kalmaktan koruyan vücut hücrelerindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Enflamasyon bazen kanserli büyümenin başlaması için tetik nokta olabilir. Araştırmalar brokolide bulunan antioksidanların kanser riskini potansiyel olarak azaltabileceğini gösteriyor.

Brokoli Mükemmel Bir Vitamin Kaynağıdır

Araştırmalar, bir fincan brokolinin bütün bir portakal kadar C vitamini içerdiğini gösteriyor! C vitamini, vücutta iyileşmeyi teşvik etmede hayati bir rol oynar. Sağlıklı cilt ve kemikler için gerekli olan kolajen üretimine yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda bir bağışıklık güçlendiricidir ve yaygın enfeksiyonlardan hızla iyileşmenizi sağlar. Brokoli ayrıca A, D, E ve K vitaminleri, B12, B6, niasin riboflavin gibi kemik ve kas gücünü artırmaya yardımcıdır. Osteoporozu önlemeye, artrite bağlı ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olan bir dizi B vitamini bileşiği bakımından da zengindir.

Brokoli Mineraller İçerir

Kalsiyum, demir, fosfor ve çinko açısından zengindir. Vücudun iyi çalışmasını sağlamak için birlikte çalışan mineral ve iyonların hazinesidir. Bir fincan brokoli, bir kişinin günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %5’ini karşılar. Kan üretimini iyileştirmekten ve hemoglobin seviyelerini korumaktan kemikleri güçlü tutmaya kadar brokoli genel sağlık için harikadır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz