Bu kaçak göçmenler nereye yürüyor?

0

Sosyal medyadan paylaşılan tek sıra halinde yüzlerce kaçak göçmenin yürüme görüntüleri, tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu göçmenlerin İran sınırından Türkiye’ye giriş yaptıklarının iddia edilmesi üzerine Van Valiliği açıklama yaptı.

Görüntülerin Van sınırları içinde değil İran topraklarında çekildiğinin değerlendirildiğinin belirtildiği açıklama şöyle: “12.01.2022 tarihinde bazı sosyal medya hesaplarından Van üzerinden Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapan kişiler olduğu iddia edilen paylaşım ile ilgili olarak; yapılan araştırmalarda bahse konu görüntülerin ilimiz sınırları içerisinde çekilmediği tespit edilmiş olup; görüntülerin İran topraklarında çekildiği değerlendirilmektedir.

Güvenlik birimlerimizce ocak ayı içerisinde illegal yollarla ülkemize girmeye çalışan toplam 1137 düzensiz göçmen engellenmiştir. Ayrıca ocak ayı içerisinde göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 44 organizatör yakalanmış, haklarında yasal işlem yapılarak adli mercilere teslim edilmiştir. Olumsuz hava şartlarına rağmen, gerek sınır hattında gerekse ilimiz genelinde düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı ile mücadelemiz tam bir eşgüdüm ve kararlılıkla devam etmektedir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz