Bu şarkıyla içinizde ‘ukde’ kalmaz!

0

Burak Soyer’in ‘Ukde’ şarkısının yaratıcıları ile yaptığı röportaj.

İki farklı disiplin, iki farklı ülke ve ortaya çıkan şahane bir düet. Melike Şahin ve Ah! Kosmos’un Berlin ve İstanbul’dan beraber çalışarak yayınladıkları ‘Ukde’ piyasaya çıktı.

Düet yapmak zor iş. ‘İzdivaç programı ağzı’yla söylersek ‘elektriğiniz’ tutmaz, anlaşamazsınız. Seçenekler çoğaltılabilir. Ancak o kıvılcımı da bir yakalarsanız ortaya gerçekten muhteşem eserler çıkabilir.

Yazıya konu olan ‘Ukde’ şarkısı, bambaşka bir düet hikayesi sunuyor bizlere. Baba Zula’dan tanıdığımız Melike Şahin ve bağımsız melodileri ustaca dinleyiciye sunan Ah! Kosmos (nam-ı diğer Başak Günak)’un birbirinden farklı iki disiplinden gelmesi haricinde şarkının en önemli özelliği iki farklı ülke ve şehirde; Melike Şahin İstanbul, Ah! Kosmos Berlin kaydedilmiş olması. Karantina döneminde ortaya çıkan projede Başak Günak ve Melike Şahin’in adeta birbiriyle iç içe geçmiş, birbirilerini muntazam bir biçimde harmanlamış sanki aynı stüdyoda söylenmiş bir çalışma gibi duruyor.

‘Ukde’nin arka planında da çok başarılı isimler yer alıyor. Şarkıda kullanılan yaylı tambur Türkiye’nin en başarılı gitar virtüözlerinden Cenk Erdoğan’a emanet edilmiş. Gitar ve synth’leri ise Başak Günak üstlenmiş. Şarkının sözlerini yazan Melike Şahin aynı zamanda şarkıyı seslendiriyor.

‘Ukde’ iki başarılı müzisyenin ‘yoktan var ettiği’ bir parça. Sanatçıların ve meraklılarının yeni şeyler bulmak için kara kara düşündüğü şu dönemde ‘Ukde’ kuşkusuz herkese iyi gelecek. Melike Şahin ve Başak Günak’la mini bir röportaj yapmayı da ihmal etmedik.

Ukde şarkısı nasıl ortaya çıktı?

Yaptığım bir demoyu ilkbaharda Melike’yle paylaştım. Epeydir birlikte bir şeyler yapma niyetindeydik. Melike sözü yazınca sonrasında prodüksiyon ve kayıt süreçleri başladı. Çok rahat bir çalışma süreciydi, hem prodüksiyon kısmında hem de sonrasında Melike’yle çok iyi anlaştığımızı gördük. İki insan birlikte çalışırken ve karar süreçlerinde çatışabilir, fikir ayrılığına düşebilir. Biz bu alanlarda da çok güzel aktık. Üretim ve prodüksiyon süreci bittikten sonra Ukde’nin kapak tasarımı ve videosu için de çok güzel insanlarla yollarımız kesişti.

Kayıtları iki farklı şehirden gerçekleştirdiniz. Dünyada bunun başka bir örneği var mı? Nasıl yaptınız? Ne kadar sürelik bir zamanda çıktı parça ortaya? Zorlandınız mı?

Farklı şehirlerden çalışmak çok yapılan bir yöntem. Yan yana olmak üretim süreçlerinde her zaman işi kolaylaştırıyor. Birbirinin ne hissettiğini daha kolay anlıyorsun, birbirine daha kolay duygu geçiyor, bir şey denemek daha kolaylaşıyor. Vokal kayıtlarında yan yana olmak çok güzeldi. Pandemide olduğumuz için video ve kapak çekimlerinde zaman kısıtlamalarımız oldu.  Bunun dışında sürekli iletişimde olduğumuzdan dolayı şarkının yapımında bizi zorlayan bir kısım olmadı.

Burak Soyer

soyerbrk@gmail.com

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz