Bu Şirketin Patronu Nerede?

2
Latest posts by Psk. Dr. Ziya Doğan (see all)

Gerek özel gerekse kamu şirketlerinde bilinen bir realite var: Müdürler gelip geçicidir. 

Müdür şirketi ihya da edebilir harap da.

Dolayısıyla şirket müdürünün her yaptığından; onu seçen, icraatlarını kontrol etmeyen, gerektiğinde ona yön vermeyen şirket sahibi patronlar sorumludur. 

Hiçbir müdür enkazın bedelini ödemez. Sadece işinden kovulur. Patron enkazla baş başa kalır. 

Şirket patronun evi, hatıraları, ömrü, birikimleri, hayalleri kısacası her şeyidir. Şirketi patronu terk etmedikçe patron şirketi asla terk edemez.

Bu nedenle patron; iyi günde, kötü günde, herkesin olduğu günde, yalnız kaldığı günde ve hatta şirketinin matem gününde bile hep şirkettedir.

Her kurum esasında bir şirkettir.

Aile, okul, ordu, hastane, karakol, cami, apartman, mahalle, köy, kasaba, ilçe, il, ülke… 

Bu ülkenin patronu kim? 

Bu ülkenin hizmetçileri kim? 

Peki, bu ülkenin müdürü kim? 

Bu ülkenin patronu hiç kuşkusuz bu halktır. 

Ülkeyi deprem sonrası enkaza çevirenler; beceriksiz, riyakâr, tutarsız, müsrif ve yalancı müdürlerdir. 

Enkazı gülistana çevirecek olan patrondur. 

Bugün beceriksiz müdürlerin becerisizlerini sıralanacak gün değildir. Seçim zamanı müdürleri görevden almayan patron hâlihazırdaki enkazın da baş sorumlusudur. 

Haydi, bakalım patronlar! Herkes enkazın bir ucundan tutsun! Zamanında patronluk yapmadığımız için başımıza gelenlere müstahakız…

Bazı kesimler yolsuzluk, adam kayırma, ihaleye fesat karıştırma, yandaşlara vergi affı, astronomik seviyede israf, milyarlarca dolarlık stratejik hatalar, faiz yandaşlığı, küresel tefecilere hazineyi ipotek başta olmak üzere ülkenin iflas etmesi için her şeyi yapan AK parti hükümetine destek olan %30’lık kesimin yüzünden bu hale geldiğimizi dile getiriyor. Bu nedenlerden ötürü enkazın bir tarafını tutmak istemeyebilir.

Ülkenin maddi ve manevi tüm değerlerini sömüren zihniyetin kısa vadede iflah olacağına asla ihtimal vermiyorum.

Tüm dünyaya rezil olacağımız, çaresizlik içinde kıvranacağımız, devletler nezdinde alay konusu olacağımız dönemler uzakta değil!

Umumi tövbe ve istiğfar etmeye yanaşmadığımız müddetçe nimetlerdeki bereketin yerini musibetin alacağı yıllar da pek uzakta değil!

Camilerde okunan salaların samimiyetten ne kadar uzak olduğunu müşahede etmek için maneviyat sahibi olmaya da gerek yok. 

Ülkeyi maddi ve manevi büyük felaketlerden şu ana kadar en azami derecede koruyan sadece infak oldu. Lakin ülkenin maddi ve manevi haksızlıkları infak paratonerini yıkmak için sürekli yüklendikçe yükleniyor. Bu eşik yıkılırsa herkes çok pişman olur ama o gün pişmanlığın kimseye faydası olmaz.

Her ülke aynı zamanda geniş aileyi oluşturur. Bu açıdan aile içi kısır çekişmeler ve sözlü kavganın bizi içinde bulunduğumuz girdaptan çıkarmayacağını da çok iyi biliyorum. Haddizatında asıl suçlular ve onların destekçilerini bilmemiz de derdimize deva olmuyor. Sorunlarımızı asla çözmüyor. 

Unutmayalım…

Biz misafir değiliz ki “ne haliniz varsa görün” diyelim.

Biz müdür değiliz ki şirket iflasın eşiğine geldiğinde ortalıktan sıvışalım. 

Biz bedeli ödenmiş vatan toprağının mirasçısı olduğumuz gibi yarınlarına nakledecek birer emanetçisiyiz. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bu hale geldik. 

Ülkedeki enkazın bu seviyeye peyderpey ulaşmasında gereken adımları zamanında atmayarak, müspet çözümler sunmayarak, halkı ötekileştirerek, bazı şeyleri görmezden gelerek biz de suçluyuz.

Ülkenin bu hale düşmesinden az çok biz de sorumlu olduğumuz gibi sorunu çözmesi gereken yine biziz! 

İsterseniz enkazın bir ucundan tutun.

İsterseniz kenardan bakın.

İsterseniz kendinize başka yerler arayın.

İsterseniz ‘‘İtibarda tasarruf olmaz’’ diyenlere itibar edin.

Herkes seçiminde serbesttir. 

Ama…

Sorumluluk almayan eninde sonunda sorunlu olur.

Tercih sizin…

Siz patronsunuz, sizi yönetenler ise zevklerine ve heveslerine esir düşmüş geçici müdürlerdir.

Şirketinizin batırmalarına izin vermeyin.

Zira israfın sonu iflastır.

2 YORUMLAR

  1. “Umumi tövbe ve istiğfar etmeye yanaşmadığımız müddetçe nimetlerdeki bereketin yerini musibetin alacağı yıllar da pek uzakta değil!”

    Malesef insanlık bozuldu, ahlak bozuldu.

    Bizede bizim gibi yöneticiler geliyor.

    Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir. maide 105

  2. Ziya bey ben sana søyleyin bu millet bu kafayla o iflasi yasayacak o zaman onlari kimse Kabul etmez fakat bunlar kalip degistirip gucluye yaranmak icin herturlu hokabazligi yaparlar olan garibana olur Benim korkum bølunme osmanlinin son hali gibi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz