Bu vahşete ses çıkarmayanlar Orta Doğu Barış Sürecinden bahsetmesin..

0

“Nerede Selahaddinler?” diye haykıran Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer El-Kisvani, Mescid-i Aksa’nın büyük bir saldırı altında olduğunu vurguladı. Şeyh Kisvani, “Fanatik Yahudiler, bedenlerimizi çiğnemeden Harem’e giremezler.” dedi. İsrail polislerinin Harem-i Şerif’in hürmetini ihlal ettiğini belirten Şeyh Kisvani, İslam dünyasına hitaben, “Nerede onurunuz?” ifadelerini kullandı.

Sabah namazını Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’da kılan binlerce Filistinli, namazın ardından Mescid-i Aksa’nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi. Filistinliler, gösterinin sonrasında fanatik Yahudilerin baskın yapmasını önlemek için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başladı. Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, Harem-i Şerif’ten ayrılmayacaklarını dile getirerek sık sık “Canımız kanımız sana feda Aksa” sloganı attı.

Daha sonra Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Filistinliler, İsrail polisinin müdahalesine taş atarak karşılık verirken, İsrail polisi de Harem-i Şerif’tekilere saldırdı. Filistin Kızılay Cemiyeti, saldırılar sırasında bazı çalışanlarının Mescid-i Aksa’ya girişinin engellendiğini aktardı.

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’nın içindeki Filistinlilere müdahalesinde yaralı sayısı 215’e yükseldi. Filistin Kızılayı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, aralarında ağır yaralananların da bulunduğu 215 kişiden 153’ü hastanelere kaldırıldı. Kudüs İslami Vakıflar Basın Sözcüsü Firas Dibs de yaralıların hastaneye götürüldüğü sırada İsrail polisi tarafından gözaltına alındığını belirtti.

Türkiye’den tepki

Türkiye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları karşısında dünyaya çağrı yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu vahşete ses çıkarmayanlar Orta Doğu Barış Sürecinden bahsetmesin.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik; İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını yayınladıkları sosyal medya mesajları ile kınadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “İsrail’in Mescid-i Aksa’daki masum insanlara karşı şiddeti bitmiyor.  Bu vahşete ses çıkarmayanlar Orta Doğu Barış Sürecinden bahsetmesin. Filistinli kardeşlerimizin sesi olmaya, haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından, şu mesajı verdi: “İsrail işgal güçlerinin Kudüs’te sivil ve savunmasız Filistin halkına karşı uyguladığı şiddet derhal sona ermelidir. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla girişimlerimiz her düzeyde devam ediyor. Filistinlilere yönelik her türlü saldırı, şiddet ve hadiseden İsrail makamları sorumludur.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabından şunları söyledi: “İslam dünyasına sesleniyoruz: İsrail’in alçakça ve zalim saldırılarına dur demenin vaktidir. Tüm insanlığa sesleniyoruz: Bu terör devletine had bildirmenin vaktidir. Bu, tarihsel ve insani sorumluluğumuzdur. Tek başımıza da kalsak biz bu zulüm düzeniyle mücadele edeceğiz. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu zülüm düzenine karşı bugüne dek güçlü bir mücadele vermiştir.  Bu onurlu ve vakur bir mücadeledir. Bu mücadele hak ve batıl mücadelesidir. Zalimler için yaşasın cehennem.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Mescid-i Aksa ve çevresinde Filistinlilere dönük İsrail şiddeti artarak devam ediyor. Mescid-i Aksa dışında fanatikler işgale hazırlık yapıyor. Bu zulüm ve pervasız bir hukuk tanımazlıktır. Dünya dur demelidir.

Mescid-i Aksa’yı işgalden ve Kudüs’ü kendilerinin yapmaktan bahseden fanatikler her türlü insanlık dışı eylemi yapıyorlar. Bu saatten sonra ‘taraflara itidal tavsiye ediyoruz’ şeklindeki açıklamalar fanatikleri cesaretlendirmekten başka bir şey değildir. ‘Taraflara itidal tavsiye ediyoruz’ diyenler bir tarafın saldırgan diğer tarafın mağdur olduğu gerçeğini örtmüş oluyorlar. Bir tarafta zulüm öbür tarafta mazlum varsa tarafsız gibi davrananlar zalime destek vermiş oluyorlar.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz