Buça’da yaşanan katliam savaş suçu!..

0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus birliklerinin çekildiği Kiev bölgesindeki Buça kenti ziyareti sonrasında Romanya parlamentosuna seslendi.

Romanya parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, “Buça kentinde neler gördüğümü sizin de görmenizi istiyorum.” diyerek ekranda yer verilen görüntüler için özür diledi. Buça’da yaşanan katliamın “savaş suçu” olduğunu belirten Zelenskiy, arabaların, tanklar tarafından ezildiğini, tüm kanıtlar olmasa da işkence gören insanlar olduğunu söyleyerek, “Rus ordusu bunu neden yaptı?” dedi.

Rusya’nın, mümkün olduğu kadar çok insanın ölümünü arzuladığını savunan Zelenskiy, “Eğer ordu ve halkımız kendini savunmasaydı, Ruslar tıpkı Buça’da olduğu gibi Ukrayna’nın her yerinde katliam yapacaktı.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın tek hedefinin Ukrayna olmadığını belirten Zelenskiy, Rusya’nın, Odessa’ya saldırmak ve oradan da Moldova’ya bir adım daha yaklaşmak istediğini söyleyerek, “Moldova’nın bağımsızlığını savunmak esastır ve bu Tuna bölgesinin tamamında güvenlik anlamına gelir.” diye konuştu.

Zelenskiy, Orta Avrupa ve Karadeniz bölgesinin kaderinin Ukrayna topraklarında belirleneceğini dile getirdi. Rusya’ya yaptırımlar uygulandığını söyleyen Zelenskiy, Rusya’nın, başta ekonomik olmak üzere tüm kaynaklardan yoksun bırakılması, Rus gemileri için limanların kapanması ve Rusya’dan ithalat yapılmamasını gerektiğini belirterek daha fazla yaptırıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Buça'da öldürülen sivillerin cesetleri defnediliyor

Rusya’nın 24 Şubat’ta savaş açtığı Ukrayna’nın başkenti Kiev bölgesindeki Buça kentinde öldürülen sivillerin cesetleri toplanarak mezarlara defnediliyor.

Ukrayna ordusunun yeniden kontrolü sağladığı Buça’da, bir kreşin deposunda öldürülen 5 sivilin cesedi uluslararası basın mensupları tarafından görüntülendi. Ukraynalı yetkililer, elleri arkadan bağlanarak öldürülen sivillerin cesetlerini daha sonra torbalara koyarak defnedilecekleri mezarlığa gönderdi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, “Buça ve Ukrayna genelinde birçok sivilin Rus askerlerince katledildiğini, öldürülmeden önce insanlara işkence uygulandığını” söyledi.

Başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere, Rusya Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanını sivillere yönelik düzenlenen katliamlardan sorumlu tuttuğunu ifade eden Geraşenko, herkesin gereken cezayı alacağını belirtti.

Geraşenko, ABD’den Japonya’ya kadar önde gelen ve en etkili basın kuruluşların temsilcilerinin Buça’da olanları kendi gözleriyle gördüklerini kaydederek, ülkeyi Rusya’ya karşı savunabilmek için uluslararası toplumdan silah desteği talebinde bulundu. Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Rus ordusundan kurtarılan Kiev bölgesinde 410 sivilin cesedinin bulunduğunu bildirmişti.

ABD'den Rusya'nın BM İnsan Hakları Konseyi'nden çıkarılması hamlesi

ABD’nin BM Daimi Temsilciliği Sözcüsü Olivia Dalton, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield’in Ukrayna’nın Buça kentindeki sivil ölümlerin ardından Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması için harekete geçeceğini bildirdi.

Dalton, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması için ABD’nin Ukrayna, Avrupa ülkeleri ve diğer ortaklarıyla yakın iş birliği içinde olduğunu ifade etti. BM İnsan Hakları Konseyi’ne seçilen bir ülkenin üyeliği, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda üçte iki çoğunlukla askıya alınabiliyor.

Söz konusu bu adım 2011’de Libya için atılmıştı ve Libya BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çıkarılmıştı. BM İnsan Hakları Konseyi, 2006’da kuruldu. BM üyesi ülkeler, İnsan Hakları Konseyi üyeliğine, BM Genel Kurulunca 3 yıllığına seçiliyor.

47 üyesi bulunan Konsey, insan hakları sicili iyi olmayan ülkelerin dönem dönem üye olarak seçilmesi sebebiyle hem BM üyesi ülkeler hem de sivil toplum örgütlerince eleştiriliyor. BM İnsan Hakları Konseyi’nin kararları, “tavsiye” niteliği taşıyor ve kararların yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz