Bugün Ramazan Bayramı..

0

Bugün Ramazan Bayramı’nın ilk günü. Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlar, bayram namazı için camilere akın etti, birbirleriyle bayramlaştı.

Başkentte çok sayıda kişi, bayram namazını Hacı Bayram Veli Camisi ile Kocatepe Camisi’nde kıldı. Sabahın erken saatlerinde sokaklarında bayram namazı hareketliliğinin yaşandığı başkentte, vatandaşlar camileri doldurdu. Bazı vatandaşların çocuklarıyla gittiği bayram namazı sonrasında Ankaralılar, bayram sevincini birbirleriyle kucaklaşarak yaşadı.

İstanbullular, Ramazan Bayramı namazında camilere akın etti. Ramazan Bayramı namazını kılmak isteyen vatandaşlar, sabah saatlerinde Eyüpsultan, Süleymaniye, Fatih ve Büyük Çamlıca camileri başta olmak üzere kentin camilerini doldurdu. İstanbul’un farklı bölgelerinden gelenlerin bayram namazları için buluşma mekanları ise tarihi camiler oldu.

Dünyada Ramazan Bayramı kutlanıyor

Dünyanın birçok ülkesinde de Müslümanlar, Ramazan Bayramı’nı kutluyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ve diğer illerde bayram namazı kılındı. Başkent Bakü’de camiler sabahın erken saatlerinde itibaren namaz kılmak isteyen vatandaşlarla doldu taştı.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Ertuğrul Gazi Camisi’ne akın eden yüzlerce Müslüman, yer kalmayınca cami bahçeleri ve sokakları doldurdu. Camilerin bulunduğu cadde ve sokaklar trafiğe kapatılırken, cami etraflarında güvenlik önlemleri alındı.

Mescid-i Aksa'da yaklaşık 120 bin Müslüman bayram namazını kıldı

Yaklaşık 120 bin Müslüman, Ramazan Bayramı namazı için sabah saatlerinde İslam dininin en kutsal üçüncü mekanı Mescid-i Aksa’da saf tuttu.

Sabah saatlerinden itibaren her yaştan Filistinli ve Müslüman, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için yola koyuldu.

Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Eski Şehir bölgesi bayram namazı nedeniyle yaya ve araç trafiğine sahne oldu. Cemaat, Aksa’nın kapılarında oluşan izdiham sırasında tekbirler ve salavatlar getirerek dualar etti. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 120 bin kişi bayram namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

Namazın kılınmasının ardından tekbirler eşliğinde bayramlaşma kısmına geçildi. Cemaate bayramlıklarını giyerek katılan çocuklar dikkati çekti. Bayram namazını Mescid-i Aksa’da kılan bir grup Türk de cemaate lokum ve kuru yemiş dağıttı.

Cemaate lokum ikram eden Mustafa Güleren, daha önce Kudüs’ü ziyaret ettiklerinde Filistinliler tarafından çok iyi karşılanmaları nedeniyle böyle bir jest yapmayı düşündüklerini söyledi.

Ramazan ayının son günlerini Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da geçirmeyi “kelimelere dökmenin mümkün olmadığını” dile getiren Güleren, Kudüs’te kardeşlik ortamının hakim olduğunu ve ramazan ayında bunun daha da arttığını belirtti.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yoğun şiddet uyguladığı 4-5 Nisan’daki baskınları, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde ramazan ayında gerilimin tırmanmasına neden olmuştu. İsrail’in ramazan ayının son on gününde fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın yapmasına izin vermemesiyle tansiyon düşmüştü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz